Türkiye'deki Suriyelilerin çalışma hayatına katılımlarının sosyal uyum sürecine etkileri: Ankara Siteler örneği
The effects of participation of Syrians in Turkey into working life on social adaptation process: The case of Siteler, Ankara
- Tez No: 660095
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY SARP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
2011 yılında Suriye'de hükümet karşıtı başlayan ayaklanmalar kısa süre içinde bir iç savaşa dönüşerek milyonlarca Suriyelinin göç etmesine neden olmuştur. Türkiye Suriye iç savaşının başından beri göçten en çok etkilenen ülke olmuş ve üç milyondan fazla Suriyeliye kapılarını açarak, onlara ev sahipliği yapmıştır. Göç eden Suriyeliler ilk etapta sınır illerinde kurulan çadır ve kamplarda kalsalar da bu durum uzun sürmemiş ve çok geçmeden büyük bir kısmı farklı şehirlere göç ederek buralarda yaşamaya başlamıştır. Bu durum öncelikle, Suriyelilerin toplum içindeki görünürlüklerinin her geçen gün artmasına ve buna bağlı olarak Türk toplumuna uyum süreçlerinin de gündeme gelmesine yol açmıştır. Bu doğrultuda yapılan araştırma da Suriyelilerin çalışma hayatına katılımları üzerinden sosyal uyum süreçlerini ele almaktadır. Araştırma kapsamında Suriyelilerin Ankara'nın yoğun olarak çalıştıkları Siteler bölgesinde yirmi iki kişilik bir örneklem grubuyla yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilerek, gözlemler yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler doğrultusunda ise çalışma hayatına katılımın Suriyelilerin sosyal uyum sürecine katkı sağladığı, Türkçeyi öğrenmelerinde ve yeni ilişkiler kurmalarında önemli bir rol oynadığı görülmüştür. Ancak bütün bunlara rağmen Suriyelilerin çalışma hayatında birtakım zorluklar yaşadıkları hem gündelik hem çalışma hayatlarında kısmen de olsa ötekileştirmeye maruz kaldıkları öğrenilmiş olup bu durumun uyum sürecini zorlaştırdığı anlaşılmıştır. Bu hususta araştırma dahilinde de çalışma hayatının uyum sürecindeki yeri tespit edilmeye çalışılıp uyum sürecini zorlaştıran unsurlara atıfta bulunularak çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the year 2011 there were rebellions against Syrian government which is turned to a civil war after a short time in Syria, caused millions of Syrian refugees to emigrate. Turkey is the country that most affected by refugee migrations. Turkey is also hosting over 3 million Syrians. At the beginning of Syrian migration, refugees stayed in tents and camps, but situation didn't take long, they immigrated to different cities and started to live in those cities. This situation in increased their visibility in the society day by day and accordingly, the adaptation processes to Turkish society. This also bring on the agenda to their adaptation processes. According to this study effects of Syrians participation in working life on the social adaptation processes are discussed. In the scope of research, we have twenty-two people sample group in the region of“Siteler”where they work intensively. By making observation and interviews on this group. According to obtained data from this group. We see that Syrians working life has a good affect on their social adaptation, also good effect on learning Turkish and establish new relationships. They also have a exclusion in their working life and this exclusion causes negative affect on their adaptation processes. In this study, effects of working life on the adaptation process is tried to be determined and solutions are tried to be offered.