Eski Çağ Hint tarihi: Mahâcanapadalar ve Magadha Krallığı
Ancient Indian history: Mahâjanapadas and the Kingdom of Magadha
  1. Tez No: 660097
  2. Yazar: DERYA KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. DERYA CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Tarih, Eastern Linguistics and Literature, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hindoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
MÖ 2000'li yıllarda Kuzey Hindistan'a ulaşan Âri kökenli göçebe kabileler, MÖ 1200'lü yıllarda Ganj Vadisi'ne kadar ilerlemişlerdir. Bu topluluklar cana adıyla anılan halkları karşılamaktadır. Canalar, zamanla gelişerek canapada/mahācanapada isimli devlet yapılanmalarına dönüşmüştür. Hindistan'da antik döneme ait verilerin yeterince kaydedilmediği bilinmektedir. Bu topluluklara ait bilgilere, Vedik/Epik Dönem'e ait kaynaklar ve Buddhist/Cainist kutsal kitaplarda yer alan referanslar aracılığıyla ulaşabilmektedir. Ele aldığımız tarihsel süreçte, yüzlerce canapada kurulmuş ve ortadan kalkmıştır. Bu canapadalardan on altısı gitgide gelişerek mahācanapada ismi verilen yerel devletler ve krallıklar halini almıştır. Kāşī, Kosala, Vṛci, Avanti, Magadha gibi devletler, Antik Dönem Hindistan tarihini siyasi açıdan besleyen önemli aktörlerdir. Buddhizm ve Cainizm inancının yerleştiği ve yayıldığı topraklarda yer alan bu krallıklar hakkında daha fazla sayıda referans mevcuttur. Önemli krallıklar bu inançları benimseyerek beslemiş; bu inançların kutsal kaynakları da söz konusu krallıklara dair bilgilerin bir sonraki dönemlere aktarılmasını sağlamıştır. Bu yönetimlerin en önemlisi olan Magadha Krallığı, günümüzdeki Bihar topraklarında kurulmuştur. Magadha, diğer yönetimlere göre sosyal, siyasal, ekonomik ve askeri alanlarda daha üstündür. Buddhizm ve Cainizm inancının kurucuları olan Buddha ile Mahāvīra'nın bu topraklardaki krallarla işbirliği içinde yaşadıkları ve inançlarını yaydıkları bilinmektedir.
Özet (Çeviri)
The wanderer tribes of Ārian origin, who arrived Northern India about 2000 BC, marched on the Ganges Valley about 1200 BC. These communities correspond the peoples called jana. The Janas developed over time and evolved into state structures called janapada/mahājanapada. It is known that the ancient data are not adequately recorded in India. Information about these communities can be accessed through the works of the Vedic / Epic Period literatures and the references in the Buddhist / Jainist canons. In the historical period that we have dealing with, hundreds of janapadas have been founded and disappeared. Sixteen of these janapadas have gradually developed and turn into local states and kingdoms known as mahājanapada. States such as Kāshī, Kosala, Vṛiji, Avanti, Magadha are important actors who supporter the history of ancient India from a political point of view. There are more references to these kingdoms located in the lands where the belief in Buddhism and Jainism settled and spread. Important kingdoms have supported these beliefs by adopting them; the sacred sources of these beliefs also ensured that information about the kingdoms in question was transferred to the next periods. The Magadha Kingdom, the most important of these administrations, was established in the territory of modern Bihar. Magadha is superior to other administrations in social, political, economic and military subjects. Buddha and Mahāvīra, founders of the faith in Buddhism and Jainism, are known to have lived in cooperation with Kings in these lands and spread their beliefs.