Geçmişten günümüze Türk mutfak kültürü ve ısıl pişirme teknikleri
Turkish cuisine culture and thermal cooking technques from past to present
  1. Tez No: 660106
  2. Yazar: HAVVA DİLMEÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Beslenmek, insanların yaşamını sürdürebilmesi için gerekli en önemli zorunluluktur. Toplumların sosyal, kültürel, ekonomik ve inanç farklılıklarından kaynaklanan, zaman içerisinde birbirlerinden farklı mutfak kültürleri oluşmuştur. Orta Asya'dan Anadolu'ya gelen Türkler, uzun tarihsel geçmişleri ve birikimleri nedeniyle zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Türkler, yüzyıllar boyunca Anadolu da hâkimiyet sürmüş ve Anadolu mutfağının şekillenmesi için belirleyici unsurların oluşmasında etkili olmuşlardır. Türkler Orta Asya'dan göç ederken gittikleri yerlere gelenek ve göreneklerini de götürmüşlerdir. Anadolu' ya yerleşen Türkler, eski beslenme alışkanlıklarına karşılaştıkları yeni yemek kültürlerini de eklemişlerdir. Bir toplumun yaşam şekli, o toplumun beslenme kültürünü yansıtmaktadır. Teknolojik gelişmeler ve dünya standartlarının değişmesi beslenme alışkanlıklarının ve kültürünün değişmesinde rol oynayan önemli bir etkiye sahiptir. Ateşin keşfedilmesiyle birlikte ilk yemek pişirme yöntemleri de ortaya çıkmaya başlamıştır. Yiyeceklerin pişirilme yöntemleri gün geçtikçe gelişmiş ve gelişmeye devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı; Türklerin ilk yerleşim yeri olan Orta Asya'dan başlayarak günümüze kadar Türk mutfak kültürünün Anadolu topraklarındaki gelişimi ve bu gelişim sırasında Türk mutfağında uygulanan pişirme tekniklerinin incelenmesidir. Bu çalışmada, ayrıca pişirme yöntemlerinin zaman içindeki yolculuğu incelenerek günümüzde en sık kullanılan pişirme tekniklerine dönüşüm süreci gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Feeding is the most important necessity for human beings to survive. Due to the social, cultural, economic and faith differences of societies, different culinary cultures were formed in the process. Turks coming from Central Asia to Anatolia have a rich culinary culture due to their long historical background and accumulation. For centuries, the Turks dominated Anatolia and formed the defining elements of Anatolian cuisine. When the Turks migrated from Central Asia, they took their traditions to the places they went. The Turks who came to Anatolia added their new food culture to their own eating habits.The lifestyle of a society reflects the nutritional culture of that society. Technological developments and the change of world standards have a significant impact on nutritional habits and culture. With the discovery of fire, the first cooking process began to emerge. The methods of cooking foods are increasingly developed and continue to develop. The aim of this study is a review of the Turkish culinary culture from Central Asia to the present and the cooking techniques used in this kitchen. In this study, the journey of cooking methods in time was examined and the process of conversion to the most used cooking techniques was also observed.