COVID-19 pandemi dönemi kahve tüketim alışkanlıklarının güdüsel tercihlere göre değişiminin incelenmesi: Gaziantep Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Bölümü örneği
An investigation of the change of coffee consumption habits according to guidelines preferences during the COVID-19 pandemic period: Example of Gaziantep University Gastronomy and Culinary Arts Department
- Tez No: 660107
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Geleneksel Türk Mutfağının vazgeçilmez unsurlarından biri Türk Kahvesidir. Hem içimi hem yapılışı hem de elde edilişi ile öteki kahve çeşitleri dikkate alındığı zaman kendine özgü nitelikler taşır. Türk kahvesinin özel olmasını sağlayan bir diğer sebep de kendisine has bir kültür meydana getirmiş olmasıdır. Ne var ki içinde bulunduğumuz zaman dilimde yaşadığımız Covid -19 salgını ve bu salgın sonucunda karşılaşılan kısıtlamalar bireyleri hem sosyal hem de bireysel yaşantılarında alışageldikleri kahve tüketim tercihlerini değiştirmeye mecbur bırakmıştır. Bu tercihler bireyleri satın alma aşamasında farklı ürün tercih etmeye ve bu ürünlerin tüketim kültürlerini yeni hayat koşullarına uyarlamaya yönlendirmiştir. Dolayısıyla güdülenme odakları değişiklik göstermiştir. Tüm bu parametreler gözetildiğinde kahve tüketim alışkanlıklarının da bu doğrultuda incelenmesine gerek vardır. Bu kapsamda Gaziantep Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde öğrenim gören lisans öğrencilerinin Covid 19 salgını öncesi ve sonrasında kahve tüketim alışkanlıklarının güdüsel tercihlerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; büyük çoğunluğun kahve tükettiği ve haftalık kahve tüketim miktarları salgın öncesinde ve salgın tedbirleri ile yaşanmaya başlanılan günümüzle karşılaştırmalı olarak incelendiğinde tüketim yapmayanlarda bir farklılık olmadığı saptanmıştır. Aynı zamanda salgın tedbirleri ile yaşanılırken tüketim mekânı tercihlerinde değişiklik yapanların bu değişimi çoğunlukla salgın ve salgından korunma amaçlı yapmış oldukları görülmüştür. Katılımcıların salgın esnasında kahve tüketim sebeplerinde meydana gelen değişimlere ait bulgular incelendiğinde değişim sebeplerinde en fazla oranın sosyal ortamlardan uzaklaşma olduğu görülmüştür. Salgın öncesi ve sonrasında kahve pişirme türüne göre tercih edilen kahve türlerine ilişkin bulgular incelendiğinde her iki dönemde de en fazla Türk kahvesinin tercih edildiği tespit edilmiştir. Kahvenin sağlıkla ilişkisi üzerine verilen bilgilere öğrencilerin katılım durumuna ilişkin bulgular incelendiğinde kahve içerisinde günlük ihtiyacımız olan bazı vitaminler barındırır ifadesine katılanların en fazla olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the indispensable elements of Traditional Turkish Cuisine is Turkish coffee. It has a unique quality when other types of coffee are taken into consideration, both in terms of its drink, preparation, and production. Another reason that makes Turkish coffee special is that it creates a unique culture. However, the Covid -19 epidemic we experienced in our time period and the restrictions encountered as a result of this epidemic forced individuals to change their usual coffee consumption preferences in both their social and individual lives. These preferences have led individuals to choose different products at the purchasing stage and to adapt the consumption cultures of these products to new living conditions. Therefore, motivation foci differed. Considering all these parameters, it is necessary to examine coffee consumption habits in this direction. In this context, it was aimed to examine the coffee consumption habits of undergraduate students studying at the Department of Gastronomy and Culinary Arts at Gaziantep University, Faculty of Tourism, before and after the Covid 19 outbreak, according to their motivational preferences. According to the results obtained; when the majority of coffee consumption and weekly coffee consumption were compared before and during the pandemic, it was found that there was no difference in those who did not consume. At the same time, it has been observed that those who change the place during the pandemic are mostly for protection from epidemic and epidemic. When the findings of the changes in the reasons for coffee consumption of the participants during the pandemic were examined, it was reported that the highest rate was reported as the reason for distancing from social environments, and when the findings regarding the types of coffee preferred to coffee brewing before and after the pandemic were examined, it was determined that Turkish coffee was preferred the most in both periods. When the findings regarding the participation status of students to the information given on the relationship of coffee with health were examined, it was found that the highest number of participants agreed with the statement that coffee contains some vitamins we need daily.