Okul öncesi öğretmenlerinin kariyer uyumluluğu, mutluluk düzeyleri ve yaşam doyumları arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of the relationship between preschool teachers' career adaptability, happiness levels and life satisfactions in terms of various variables
  1. Tez No: 660141
  2. Yazar: SELÇUK TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN SAPSAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi öğretmenlerinin kariyer uyumluluğu, mutluluk düzeyleri ve yaşam doyumları arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın temel problemi“Okul öncesi öğretmenlerinin kariyer uyumlulukları, mutluluk düzeyleri ve yaşam doyumları arasında ilişki var mıdır?”şeklinde belirlenmiştir. Çalışmada okul öncesi öğretmenlerinin kariyer uyumluluğu, mutluluk düzeyleri ve yaşam doyumları çeşitli değişkenler (öğretmenlerin yaş, cinsiyet, medeni durum, ekonomik düzey vs.) açısından incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul'da bulunan okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan 250 okul öncesi öğretmeni (125 kadın, 125 erkek) oluşturmuştur. Araştırmada öğretmenlere yönelik kişisel bilgilerle ilgili maddeler içeren“Kişisel Bilgi Formu”; öğretmenlerin kariyer uyumluluğunu ölçmek amacıyla Eryılmaz ve Kara (2016) tarafından hazırlanan“Kariyer Uyumluluğu Ölçeği”, Demirci (2017) tarafından hazırlanan öğretmenlerin mutluluk düzeyini ölçen“Mutluluk Ölçeği”ve öğretmenlerin yaşam doyumlarını ölçen, Diener ve arkadaşları (1985) tarafından hazırlanan“Yaşam Doyum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonunda, okul öncesi öğretmenlerinin kariyer uyumluluğu, mutluluk düzeyi ve yaşam doyumunun cinsiyet, yaş grubu, eğitim düzeyi, iş deneyimi ve görev yapılan kurum statüsü ve türüne göre farklılık göstermediği belirlenmiştir. Medeni durum değişkenine göre, mutluluk düzeyi ve yaşam doyumu evli öğretmenler lehine; mesleğini sevme değişkenine göre, kariyer uyumluluğu ve yaşam doyumu yüksek sevgiye sahip öğretmenler lehine; ekonomik düzey değişkenine göre yaşam doyumu, yüksek ekonomik gelire sahip öğretmenler lehine anlamlı düzeyde farklılaşma göstermiştir. Ayrıca, okul öncesi öğretmenlerinin kariyer uyumluluğu, mutluluk düzeyi ve yaşam doyumu arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examination of the relationship between preschool teachers' career adaptability, happiness levels and life satisfactions in terms of various variables. The main problem of this research is ''Is there a relationship between teachers' career adaptability, happiness levels and life satisfactions''. In this research preschool teachers' career adaptability, happiness levels and life satisfactions examined in terms of different variables (teachers' age, sex, marital status, economic status etc.). In this research, correlational survey model which is one of the quantitative research method was used. The sample of the study consisted of 250 preschool teachers (125 female, 125 male) working in pre-school education institutions in Istanbul. The data collection tools for the research were ''Personal Information Form'' for preschool teachers, ''Career Adaptability Scale'' prepared by Eryılmaz and Kara (2016) in order to evaluate preschool teachers' career adaptability, ''Happiness Scale'' prepared by Demirci (2017) in order to evaluate preschool teachers' happiness level and ''Life Satisfaction Scale'' prepared by Diener and his friends in order to evaluate preschool teachers' life satisfaction. At the end of the study, it was determined that the career adaptability, happiness level and life satisfaction of preschool teachers did not differ according to gender, age group, education level, work experience, and the status and type of the institution where they work. According to the marital status variable, happiness level and life satisfaction are in favor of married teachers; according to the variable of loving their profession, in favor of teachers with high career compatibility and life satisfaction; according to the economic level variable, life satisfaction differed significantly in favor of teachers with high economic income. In addition, a significant relationship was found between preschool teachers' career adaptability, happiness level and life satisfaction.