Glokom hastalarında uzun dönem takipte multimodal görüntüleme yöntemlerindeki değişimin elektrofizyolojik değişim ile ilişkisi
The relationship between changes in multimodal imaging methods with electrophysiological change in long-term follow-up in glaucoma disease
- Tez No: 660162
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL İNAN, PROF. DR. ÜMİT ÜBEYT İNAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
AMAÇ :Primer açık açılı glokom hastalarının takibinde OD OKT ve retina katmanlaraındaki değişiklikler ile MfERG sonuçlarında ki değişimlerin karşılaştırılması planlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM :Primer açık açılı glokom tanısı alan 44 hastanın katıldığı prospektif girişimsel olmayan bir çalışma planlandı. Çalışmaya alınma kriterlerini karşılayan olgular 12 ay boyunca takip edildi. Hastalar Mean Deviasyon(MD) değerlerine göre iki gruba ayrıltıldı. Birinci grup -6 ve -6'dan büyük olan erken evre glokom hastaları, ikinci grup ise -6' dan küçük değerleri olan orta-ileri evre glokom hastaları olarak ayrıldı. Hastaların başlangıç, 6 ve 12. ay en iyi düzeltilmiş görme keskinliği(EİDGK), göziçi basınçları(GİB) ve santral kornea kalınlıkları(SKK) ölçüldü. Bütün kontrollerde optik koherens tomografileri (OKT) ve MfERG'leri çekildi. Retina 7 katmana ayrılmış şekilde ETDRS halkasında santral, perisantral ve periferik alanlarda değerlendirilmiştir. Elde edilen OD OKT, retina katmanları ve MfERG sonuçları gruplar arasında karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen olgulardan 44 tanesi çalışmayı tamamladı. Çalışmaya dahil edilen hastaların 25'i erkek 19'u kadındı. Ortalama yaş 63±9.31/yıl olarak tespit edildi. Erken ve orta evre glokom grubu ile ileri evre glokom grupları arasındaki EİDGK farkı istatistiksel olarak anlamlı değildi. İkinci grupta başlangıç, 6 ve 12. Aylarda ortalama ppRNFL ölçümleri her kadranda birinci gruba göre düşük saptandı. Progresyona baktığımızda her iki grubunda ortalama ppRNFL değerlerinde anlamlı bir fark olmadığı görüldü. Perisantral ve periferik alandlarda mRNFL değerleri ikinci grupta düşük saptanmış ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. GCL, IPL ve INL katman ölçümleri bütün ETDRS alanlarında ikinci grupta düşük saptandı. Dış retina katmanlarında gruplar arasında anlamlı bir fark görülmedi. Retina katmanlarının progresyonunda her iki grupta anlamlı bir değişim görülmedi. İkinci grupta özellikle P1 ve N2 dalgalarının 1. Ve 2. Halka amplitütlerde azalma ve implisit zamanında ise uzama olduğu dikkat çekmektedir. Korelasyona baktığımızda özellikle temporal kadranlarda olmak üzere merkez kadranda da ppRNFL değerlerinde düşüklüğe 1. ve 2. Halkalarda P1 ve N2 dalgalarının amplitütlerinde düşüklük eşlik etmekte idi. İç katmanlarda ETDRS santral, perisantral ve periferal subalanlarında ile N1, P1 ve N2 dalga amplitüdleri arasında anlamlı korelasyon saptandı. Dış katmanlar ile MfERG sonuçları arasında anlamlı bir fark yoktu. SONUÇ : Sonuç olarak çalışmamızda orta ve ileri evre glokom grubu hastalarında OD OKT parametrelerinden ortalama ppRSLT kalınlığı her kadranda ince saptandı. Retina katmanlarına bakıldığında dış katmanlarda büyük bir değişikliğin olmadığı ve daha çok iç katmanlarda değişiklliğin olduğu görüldü. Ayrıca çalışmamızda mfERG parametrelerinden özelllikle 1. Ve 2. halkada P1 ve N2 dalgası amplitüt değerleri orta ve ileri evre glokom grubunda daha düşüş olabilmektedir. Özellikle temporal ppRNFL olmak üzere bununla birlikte retina iç katmanaları ile MfERG parametrelerinden N1, P1 ve N2 dalga amplitüdleri arasında anlamlı pozitif korelasyon mevcut.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to investigate correlations between multifocal electroretinography (mf-ERG) recording and peripapillary retinal nerve fiber layer (pp-RNFL) thickness or thickness in seven macular retinal layers in patients with primary open-angle glaucoma Materials and Methods: This prospective longitudinal study recruited 44 patients with POAG. The cases included in the study were followed up for 12 months. Patients were divided into two groups according to mean deviation (MD) of 24/2 threshold perimetric test as early glaucoma in which MD was -6 or less and moderate to advanced glaucoma in which MD was greater than -6. Best-corrected visual acuity (BCVA), intraocular pressure, central corneal thickness was measured at baseline. Spectral optical coherence tomography (OCT) and mf-ERG was evaluated at baseline, at month 6 and 12. Thickness of seven retinal layer at macula of each ETDRS circles was measured by automated segmentation program of Spectralis OCT. Measurements were compared between groups. Results: Forty-four of the cases included in the study completed the study. Mean age of (25 male and 19 female) patients was 63.4±9.3 years. Difference in BCVA between early and moderate advanced glaucoma groups was not statistically significant. In the second group, the mean ppRNFL measurements at baseline, 6th and 12th months were lower in each chart than the first group. Progression in pp-RNFL at month 12 was not significant between groups. The mRNFL values in the peritentral and peripheral areas were lower in the second group. Thickness of ganglion cell layer, inner plexiform layer and inner nuclear layer was significantly thinner in moderate-advanced glaucoma in all ETDRS sectors. Thickness of other retinal layers was not different between groups. Amplitudes of P1 and N1 waves of mf-ERG in first and second circles decreased but implicit times increased in moderate-advanced glaucoma over 12 months. Depression in amplitudes of P1 and N1 waves corresponded to decreases in pp-RNFL of central and temporal sectors. Thicknesses of inner retinal layers in sectors of all ETDRS circles were correlated with amplitudes of N1, P1, and N2 waves. There was no relationship between outer retinal layer and mf-ERG recordings at baseline or final follow-up. Conclusions: İn moderate to advanced stage glaucoma group patients, the average thickness of ppRSLT was found to be thin in each order. When looking at the retinal layers, it was seen that there were no major changes in the outer layers and that they were more varied in the inner layers. The amplitudes of first and second circle P1 and N2 waves of mf-ERG recordings has decreased in moderate to advanced glaucoma. A positive correlation was observed between the measurements of pp-RNFL and inner retinal layers at macula.