Günümüzde gayrimenkul malların zekâtı
Zakât of real estate goods in nowadays
  1. Tez No: 660163
  2. Yazar: AHMET BAŞARAN MANAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN HAÇKALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Allah Resûlü'nün ifadesiyle İslâm'ın beş esasından biri olan zekât, aynı zamanda sosyal/ictimaî bir müessese olarak da varlığını sürdürmüştür. Fıkıh kitaplarının ibadetler (ibadât) bahsinde ele alınan zekât böylece ilmî geleneğin önemli meselelerinden biri olmuştur. Tarihî süreç içerisinde ticarî hayatın gelişmesi ve dönüşmesiyle yeni meseleler ortaya çıkmış, fıkıh bilginleri bunların çözümü için çaba sarf etmişlerdir. Ticarî hayatla ilgili tartışılan ve fakihlerin çözmesi gereken meselelerden biri de gayrimenkul mallar ve bunların zekâta tabi olup olmadığıdır.“Günümüzde Gayrimenkul Malların Zekâtı”konusunu ele aldığımız tezimizde genelden özele doğru bir yol izlenmiştir. Öncelikle zekât ve onunla bağlantılı kavramlara yer verilip kavramsal temellendirmeye gidilmiştir. Bu temellendirmeden sonra, gayrimenkul malların çeşitleri ve bu kapsama girecek mallar belirtilmiştir. Gayrimenkul kavramının günümüzdeki kapsamını belirlemede Türkiye'de yürürlükte olan modern vergi kanunları ve mevzuatından da istifade edilmiştir. Ayrıca gayrimenkul malların elde bulundurulma sebeplerine ve bir malın zekâta tabi olup olmadığını tayinde önemli bir unsur olan ticarîlik vasfına vurgu yapılmıştır. Bunun akabinde mükellefiyet ile ilgili olumlu ve olumsuz görüşler değerlendirilmiş ve tercihte bulunulmuştur. Tezimizde son olarak sermayenin hesaba katılıp katılmamasına göre gayrimenkullerden verilmesi gereken oranlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Zakāt is one of Islam's five basis expressed by the Messenger of Allah, but also social/organizational has existed as an institution. The zakah which was addressed in the section of worship (ibadat) of fiqh books was thus one of the important issues of the scientific tradition. New issues emerged with the development and transformation of commercial life in the historical process and legal scholars have exerted efforts to solve them. One of the issues that are discussed about commercial life and which the scholars should solve is real estate and whether they are subject to zakah. In our thesis, where we deal with the subject of“Zakāt of Real Estate Goods In Nowadays”, from general to specific path has been followed. First of all, zakāt and concepts related to it were included and conceptual justification was made. After this justification, the types of real estate and the goods to be included in this scope are specified. In determining the scope of today real estate concepts from the modern tax laws and legislation in force in Turkey has been made use of. Subsequently, emphasis is placed on the reasons for the real estate holdings and the merchantability characteristic, which is an important factor in determining whether a good is subject to zakāt. After that, positive and negative opinions about taxpayers were evaluated and choices were made. Finally, in our thesis, the rates are specified which has to be given from real estates according to whether capital is taken into account or not.