Çocukluk çağı örselenme yaşantıları ile boyun eğici davranışlar arasındaki ilişki: Benlik saygısının aracı rolü
The mediator role of self-esteem in the relationship between early childhood trauma and engaging in submissive behaviours
  1. Tez No: 660181
  2. Yazar: MUHAMMED BAVER ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE ULUMAN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı çocukluk çağı örselenme yaşantıları düzeyleri ile boyun eğici davranış düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişkideki benlik saygısının aracı rolünün manidar düzeyde olup olmadığını araştırmaktır. Bu amaçla, araştırmaya ön lisans, lisans ve yüksek lisans eğitimine devam eden 18-54 yaş aralığında (x̅ = 24.19, ss = 5.47) 193 kadın ve 128 erkek gönüllü katılımcı dahil edilmiştir. Veri toplama araçları olarak Çocukluk Dönemi Örselenme Yaşantıları Ölçeği Kısa Formu (ÇÖYÖ-KF), Boyun Eğici Davranışlar Ölçeği (BEDÖ), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre çocukluk çağı örselenme yaşantıları düzeyleri ile boyun eğici davranış düzeyleri ilişkisinin istatistiksel olarak manidar ve pozitif yönlü olduğu, boyun eğici davranışlar ile benlik saygısı düzeyleri ilişkisinin manidar düzeyde ve negatif yönlü olduğu, benlik saygısının çocukluk çağı örselenme yaşantıları ile boyun eğici davranış düzeyleri arasındaki ilişkide aracı rolünün manidar düzeyde olduğu görülmektedir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ilgili alanyazın çerçevesinde yorumlanmış, sınırlılıkları ve alanyazına katkıları açıklanmış, gelecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the mediator role of self esteem between the relationship of childhood trauma and submissive behavior. The study was completed by voluntary attendency of 321 (193 female, 128 male) university students between 18-54 years old (x̅= 24.19, ss= 5.47). Data were gathered using“Childhood Trauma Questionnaire Short Form”,“Submissive Behaviors Scale”and“Rosenberg Self-esteem Scale”. According to the aims of the study; findings showed a statistically significant relationship between childhood trauma and submissive behavior. Another finding was that there is a negative and significant correlation between engaging in submissive behaviors and self-esteem. Lastly the mediator role of self-esteem in the relationship between childhood trauma and engaging in submissive behaviors was found significant. In conclusion all findings were discussed in the light of the literature about the subjects mentioned in the study with addition of suggestions for future studies.