Öğretimsel lider olarak okul yöneticilerinin STEM eğitimi hakkındaki görüşleri
The opinions of school administrators about STEM education as instructional leaders
- Tez No: 660180
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÖÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Öğretimsel liderlik kapsamında okul yöneticilerinin rollerinden bazıları öğretmenlerin akademik gelişimleri için ihtiyaç duydukları desteği sağlama, kaynak sağlama ve yeni öğretim stratejilerinin kullanılmasını özendirme şeklinde sıralanabilir. Etkili okul müdürleri eğitimde güncel gelişmeleri takip eden ve öğretmenler ile öğrenci gelişimini destekleyen kişilerdir. Bu açıdan okul yöneticilerinin günümüzde çokça vurgulanan ve disiplinler arası bir anlayış içeren STEM eğitiminde lider davranışlar sergilemesi son derece önem kazanmaktadır. Bu araştırma, öğretimsel lider olarak okul yöneticilerinin STEM eğitimi hakkındaki görüşlerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemine dayalı bu çalışmada olgu bilim deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu kartopu örnekleme ile belirlenen Şanlıurfa'da görev yapan 9 okul yöneticisinden oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen görüşme formu kullanılmıştır. Katılımcılar tarafından dijital ortamda doldurulan bu formlar içerik analizi ile incelenerek değerlendirilmiştir. Öğretimsel bir lider olarak okul yöneticisi, güncel eğitim metotlarını, eğitim içeriklerini, okulun hedeflerini ve okul paydaşlarının isteklerini bir potada eritebilmelidir. Öğretimsel lider olarak yöneticilerinin öğretmenlerin akademik gelişimleri için ihtiyaç duydukları öğretime kaynaklık etme gibi rolleri açısından STEM eğitimine hâkim olmaları beklenmektedir. Katılımcı okul yöneticilerinin çoğunun STEM eğitimi hakkında bilgi sahibi oldukları, bazılarının ise bizzat T.C. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen eğitimlere katıldıkları görülmektedir. Okul yöneticilerinin STEM etkinlikleri ile ilgili karşılaştıkları zorluklar, materyal ve altyapı maliyetleri, sınıf mevcutları, STEM merkezine erişim, öğretmen motivasyonu, öğretmen yetkinliği ve ulusal sınav sistemi olarak ortaya çıkmıştır. Bu zorlukların bir kısmının giderilmesinde yöneticilerin etkin öğretimsel liderlik davranışları göstermesi beklenirken ek olarak sistem desteğinin de gerekli olduğu tespit edilmiştir. Katılımcı okul yöneticilerinin okullarındaki STEM temelli etkinlikler için öğretim konusunda bizzat kaynaklık etme davranışlarının yeni yüzyıl becerilerinin öğrencilere kazandırılmasında önem taşıdığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the context of instructional leadership, some roles of school administrators can be listed as providing the support that teachers need for their academic development, providing resources and fostering use of new learning strategies. Effective school administrators are the ones who follow current developments in education and support student development with teachers. In this respect, it is extremely important for school administrators to display leadership behaviors in STEM education, which is highly emphasized today and includes an interdisciplinary understanding. This research aims to examine the opinions of school administrators as instructional leaders about STEM education. In this study, based on qualitative research method, phenomenology design was preferred. The study's working group consists of 9 school administrators working in Şanlıurfa, who were determined by a snowball sampling method. The interview form developed by the researcher was used as a data collection tool. These forms, which were completed digitally by the participants, were examined and evaluated with content analysis. As an instructional leader, the school administrator should be able to combine up-to-date education methods, educational contents, school goals, and the requests of school stakeholders. It is expected that administrators as instructional leaders will have a command of STEM education in terms of their roles such as being a source for the teaching that teachers need for their academic development. It is observed that most of the participating school administrators have knowledge about STEM education, while some were personally participated in trainings organized by the Ministry of Education in Turkey. The difficulties faced by school administrators dealing with STEM activities have emerged as material and infrastructure costs, classroom sizes, access to STEM centers, teacher motivation, teacher competence, and national examination system. To eliminate some of these challenges, it was found that administrators are expected to demonstrate effective educational leadership behaviors, while a system support is necessary as well. As a result, it is understood that the school administrators' personal support for STEM-based activities in their schools is important in introducing the new century skills to students.