Sinemada kentsel mekan: Minör oluş ve distopik bir şehir olarak İstanbul
Urban space in cinema: Becoming minor and Istanbul as a dystopic city
  1. Tez No: 660234
  2. Yazar: CANAN GÜLSEREN İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK DEMİRKIRAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
İmgesel manifestolarıyla benliğin mekanı sayılan yüz, ani ve hızlı müdahalelerle değişime uğratılan kentsel mekanla özdeşleşmiştir. Dahası, yaşayanını tanımlayan şehir mekanı gibi birey de belleğini yitirme olgusuyla karşı karşıyadır. Burjuva tarafından belirlenen başarı ve kazanma kriterlerine kendine özgü biçimlerde itiraz eden bireylerin yolu, tam da bu noktada minör oluş kavramıyla kesişmektedir. Dolayısıyle, bu çalışma, bireyin ve şehrin geçirdiği varoluşsal krizin sinema üzerinden belirli bir bakışla araştırılmasına odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The face, which is regarded as the space of the self with its imaginary manifestations, is identified with the urban space that is transformed by sudden and rapid interventions. Moreover, like the city space that defines its inhabitant, the individual also faces the phenomenon of memory loss. The path of individuals who object to the criteria of success and winning determined by the bourgeois in their own peculiar ways, precisely intersects with the concept of becoming minor at this point. Therefore, this study focuses on searching the existential crisis of the individual and the city through cinema.