İnsani yardım kuruluşlarının yerel faaliyetlerinin uluslararasılaşması: Türk Kızılay Çorlu örneği
Internationalization of the local activities of humanitarian aid organizations: The example of Corlu branch of the Turkish Red Crescent Association
- Tez No: 660260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEHHER YAMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küreselleşme ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tarihten günümüze insanlık birçok nedenden dolayı yardıma ihtiyaç duymuş ve çok sayıda uluslararası insani yardım kuruluşu ve sivil toplu örgütü bu ihtiyacı karşılamaya yönelik faaliyet göstermiştir. Kızılhaç ve ülkemizdeki adıyla Türk Kızılay, insani yardım alanında her durumda aktif bir şekilde görev almış; koruma ve önleme faaliyetleri ile de zor zamanlarında ihtiyaç sahiplerinin yanında olmuştur. Bu çalışma, tarihten günümüze insani yardım faaliyeti için bir araya gelmiş çeşitli uluslararası yardım kuruluşlarını tanıtmakta, Türk Kızılayın yürüttüğü yardım faaliyetlerini Birinci Dünya Savaşı ve sonrası tarihsel gelişimi çerçevesinde aktarmakta ve yerel bir örnek olarak Türk Kızılay Çorlu Şubesinin 2020 yılı faaliyetlerini incelemektedir. Ulusal ve uluslararası makale, tez, rapor ve kitaplar kullanılarak hazırlanmış bu çalışma, geniş ölçekte insani yardım olgusunu ve yerelde Türk Kızılayın bugüne kadar yürüttüğü yardım faaliyetlerini Çorlu Şubesi özelinde sunmaktadır. Bu tez kapsamında belirtilen yerel faaliyetler, insani yardımın uluslararası bir ölçeğe ulaşabilmesinde yerel kuruluşların taşıdığı önemi de açıkça örneklemektedir. Yerelde Çorlu Şubesi tarafında yürütülen faaliyetlerin, uluslararası bir kuruluş olan Kızılhaç için kılcal damar görevi görmesi açısından bu çalışma, aynı zamanda insani yardım alanında yerelde gerçekleşen faaliyetlerin uluslararası ölçekteki hedeflere ne denli katkıda bulunduğuna dair bir fikir ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, humanity has needed help for various reasons and several international humanitarian aid organizations as well as non-governmental organizations have actively taken part in meeting this need. Red Cross and Turkish Red Crescent - as it is named in our country - have always played a key role in the field of humanitarian aid under every condition. This study introduces a number of international aid organizations that have come together throughout history with an aim of humanitarian aid, covers the activities that have been carried out by Turkish Red Crescent within a historical framework as of the First Word War and after, and analyzes the activities of Turkish Red Crescent Çorlu Branch in 2020 as a local example. Prepared based on local and international research papers, theses, reports and books, this study presents the notion of humanitarian aid on a larger scale in addition to the aid activities that have been locally carried out by Turkish Red Crescent so far through Çorlu Branch activities in specific. The local activities that have been included within the scope of this study also exemplify the importance of local organizations for the concept of humanitarian aid to reach a global measure. Considering that the aid activities of Çorlu Branch followed at a local scale function as capillary vessels for an international organization like Red Cross, this study also demonstrates how crucial local humanitarian aid activities are in contributing to the international targets.