Abdominal cerrahi uygulanan hastalarda yüksek, düşük ve minimal akımlı anestezi yöntemlerinin oksijen rezerv indeks, arteriyel parsiyel oksijen basıncı ve serebral oksijenizasyon üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of effects of high, low and mininal flow anaesthesia methods on oxygen reserve index, arterial partial oxygen pressure and cerebral oxygenation in patients who underwent an abdominal surgery
- Tez No: 660273
- Danışmanlar: UZMAN HALE KEFELİ ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Abdominal cerrahi uygulanan hastalarda farklı taze gaz akımları (TGA) (4, 1, 0.5 L/dk) kullanıldığında, hipoksi ve hiperoksi izleminde kan gazındaki arteriyel parsiyel oksijen basıncına (PaO2) destek bir parametre olarak oksijen rezerv indeks (ORİ) monitörizasyonun kullanılabileceğini göstermek ve serebral oksijenasyona etkisi olup olmadığını araştırmak. Gereç Yöntem: Etik Kurul onayı ve hastaların aydınlatılmış onamından sonra 18-75 yaş arası, ASA II-III 90 hasta rastgele üç gruba ayrıldı. Standart preoksijenasyon, indüksiyon ve trakeal entübasyondan sonra üç grupta da 10 dakika boyunca TGA 4 L/dk, desfluran % 6-8 ve minimal alveolar konsantrasyon (MAK) değeri 1 olacak şekilde ayarlandı. Yüksek akım periyodu sonrası sonra yüksek akım grubuna (Grup H) TGA 4 L/dk ve inspire edilen oksijen fraksiyonu (FiO2) % 40, düşük akım grubuna (Grup L) TGA 1 L/dk ve FiO2 % 50, minimal akım grubu (Grup M) TGA 0,5 L/dk ve FiO2 % 68 olacak şekilde ayarlandı. Desfluranın kadran ayarı, ameliyatın kalan süresi boyunca 1 MAK elde etmek için ayarlandı. Hastaların hemodinamik parametreleri, ORİ, FiO2, serebral oksijen satürasyonu (rSO2), arteriyel kan gazı (AKG) sonuçları ve vücut ısısının izlenmesi dahil standart izleme prosedürleri kaydedildi. Bulgular: Gruplar arasında demografik veriler, kalp atım hızı (KAH), sistolik kan basıncı (SKB) ve ortalama kan basıncı (OKB), ORİ, PaO2 benzer bulundu. Grup H ve M'de T4, T6, T7 zamanlarında periferik oksijen satürasyonu (SpO2) değerleri arasında istatistiksel fark vardır. Gruplara göre T4, T5, T6, T7, T8 zamanındaki FiO2 değerlerinin ortancaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır. H, L, M gruplarında ve grup ayrımı yapmaksızın PaO2 ile ORİ arasında istatistiksel açıdan pozitif yönlü çok yüksek bir ilişki vardır. Grup ayrımı yapmaksızın T4 zamanında ORİ ile PaO2 arasında istatistiksel açıdan anlamlı pozitif yönlü çok yüksek bir ilişki vardır (p150 olan olguların hiperoksi tahmininde kullanmak amacıyla, ORİ'nin cut-off değerini belirlediğimizde ROC analizi sonucunda AUC=0.95 olduğu saptandı. ORİ: 0,29 değerinde duyarlılık %87,7 ve özgüllük %87,6 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To demonstrate that oxygen reserve index (ORI) monitoring can be used as a supporting parameter to arterial partial pressure of oxygen (PaO2) in blood gas during hypoxia and hyperoxia follow-up, when different fresh gas flows (FGF) (4, 1, 0.5 L/min) are used in patients with abdominal surgery and to research its effect on cerebral oxygenation. Material Method: After the approval of the Ethics Committee and the informed consent of the patients, 90 patients with ASA II-III whose ages range between 18-75 were randomly divided into three groups. After standard preoxigenation, induction and tracheal intubation, all three groups were set to have 4 L/min fresh blood flow for 10 minutes, in a way to be administered 6-8% desflurane and minimal alveolar concentration (MAC) value to be 1. After high flow period, fraction of inspired oxygen (FiO2) was set to be 40% and TGA to be 4 L/min in high flow group (Group H); FiO2 was set to be 50% and TGA to be 1 L/min in law flow group (Group L); FiO2 was set to be 68% and TGA to be 0.5 L/min in minimal flow group (Group M). The dial setting of desflurane was adjusted to achieve 1 MAC for the remaining time of the surgery. Standard monitoring procedures, including haemodynamic parameters of patients, ORI, FiO2, cerebral oxygen saturation (rSO2), arterial blood gas (ABG) results and monitoring of body temperature were recorded. Results: Demographic data, heartbeat rate (HBR), systolic blood pressure (SBP) and mean blood pressure (MBP), ORI, PaO2 of the groups were found similar. There is a statistical difference between saturation of peripheral oxygen (SpO2) of Groups H and M at times T4, T6, T7. There is a statistically significant difference between medians of FiO2 values of the groups at times T4, T5, T6, T7, T8. There is a statistically very high positive association between PaO2 and ORI in groups H, L, M and regardless of the groups. There is a statistically very high positive association between PaO2 and ORI at time T4 regardless of the groups (p150, it was found that AUC=0.95 as a result of ROC analysis. ORI: In value 0,29 sensitivity was found to be 87,7% and specificity was found to be 87,6%.