STS (the Society of Thoracic Surgeons) ve EUROSCORE sistemlerinin endovasküler abdominal aort anevrizması tamiri uygulanan hastalarda postoperatif akut böbrek hasarı gelişimi ile ilişkisi
Association of the STS (the Society of Thoracic Surgeons) and EUROSCORE systems with the incidence of postoperative acute kidney injury in patients undergoing endovascular abdominal aortic aneurysm repair
  1. Tez No: 932849
  2. Yazar: MUHAMMED FURKAN ÇELEĞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUN HAKGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
GİRİŞ: Endovasküler Abdominal Aort Anevrizma Onarımı (EVAR), abdominal aort anevrizmalarının (AAA) tedavisinde minimal invaziv bir yaklaşım sunmasına rağmen bazı perioperatif komplikasyon risklerini taşımaktadır. Akut böbrek hasarı (ABH), EVAR sonrası sık karşılaşılan ve mortaliteyi artırabilen önemli advers olaylardan biridir. Bu çalışma, STS (The Society of Thoracic Surgeons) ve EUROSCORE gibi çeşitli kardiyovasküler cerrahi gruplarında etkinliği valide edilmiş skorlama sistemlerinin EVAR uygulanan hastalarda postoperatif ABH gelişimiyle ilişkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. METOD: Merkezimizde 2016-2023 yılları arasında AAA sebebiyle EVAR uygulanan tüm hastaların verileri retrospektif olarak taranmış ve dışlama kriterleri sonrası 151 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların klinik ve demografik verileri, biyokimyasal parametreleri, bilgisayarlı tomografi anjiyografi (BTA) ile belirlenen AAA'nın anatomik özellikleri, prosedürel detaylar ve hastane içi advers olaylar titizlikle kaydedilmiştir. Ayrıca tüm hastaların işlem öncesi verileri esas alınarak STS ve EUROSCORE değerleri hesaplanmıştır. Postoperatif ABH gelişimi, KDIGO (Kidney Disease: Improving Global Outcomes) kriterlerine göre serum kreatinin değişimi esas alınarak belirlenmiştir. Çalışmanın primer sonlanım noktası AAA sebebi ile başarılı EVAR uygulaması sonrası hastane içi takipte ABH gelişimidir. Çalışmanın ikincil sonlanım noktası ise hastane içi tüm sebepli mortalitedir. Ayrıca postoperatif ABH gelişimi veya hastane içi mortalite veya majör kanama veya acil cerrahi girişim ihtiyacı olması gibi parametrelerin bir araya getirilmesi ile ek bir bileşik sonlanım oluşturulmuştur. STS ve EUROSCORE sistemlerinin primer ve sekonder sonlanım noktaları üzerine olan prediktif değeri, çeşitli istatistiksel yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışma dahil edilen 151 hastadan (ortalama yaş 69.4 +- 9.2, %11.3'ü kadın) 27'sinde (%17.9) postoperatif ABH geliştiği görülmüştür. Bazal özellikler açısından ABH gelişen hastalar ile gelişmeyen hastalar karşılaştırıldığında, ABH izlenen grubun daha ileri yaşta ve daha düşük ortalama ejeksiyon fraksiyonu (EF) ve glomerüler filtrasyon hızına (GFR) sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca, STS ve EUROSCORE skorları da ABH gelişen hastalarda anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Postoperatif ABH gelişen grupta hastane içi mortalite oranı daha yüksek olmakla beraber diğer perioperatif advers olaylar açısından fark saptanmamıştır. İlk olarak yapılan tek değişkenli analiz yaş, EF, GFR, STS, EUROSCORE, albumin seviyesi, işlem süresi ve kontrast miktarını postoperatif ABH gelişimi ile ilişkili faktörler olarak ortaya çıkarmıştır. Kullanılan iki skorlama sisteminin her biri için ayrı oluşturulan çok değişkenli analiz sonuçlarına göre ise preoperatif STS ve EUROSCORE değerleri EVAR sonrası postoperatif ABH gelişimi, hastane içi mortalite ve yukarıda tanımlanan bileşik sonlanımın meydana gelmesini belirleyen bağımsız prediktörler olarak bulunmuştur. Ayrıca oluşturulan ROC eğrisi analizleri STS skorunun 1.84 değerinin %77.8 duyarlılık ve %79.8 özgüllük ile; EUROSCORE sisteminin 5.47 değerinin %74.1 duyarlılık ve %74.2 özgüllük ile postoperatif ABH gelişimini tahmin edebileceğini göstermiştir. SONUÇ: EVAR sonrası ABH gelişimi, özellikle preoperatif dönemde yüksek STS ve EUROSCORE değerlerine sahip hastalarda daha sık görülmektedir. Bu bulgular, preoperatif risk değerlendirme süreçlerinde STS ve EUROSCORE'un prediktif değerinin dikkate alınmasının önemini vurgulamaktadır. Yüksek risk grubundaki hastalar için daha sıkı intraoperatif ve postoperatif takip stratejileri geliştirilmesi önerilmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Endovasküler Abdominal Aort Anevrizması Onarımı, Akut Böbrek Hasarı, STS Skoru, EUROSCORE, Postoperatif Komplikasyonlar
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Endovascular Abdominal Aortic Aneurysm Repair (EVAR) offers a minimally invasive approach to the treatment of abdominal aortic aneurysms (AAA) but carries some risks of perioperative complications. Acute kidney injury (AKI) is one of the most common adverse events after EVAR and may increase mortality. This study aims to evaluate the association of scoring systems validated in various cardiovascular surgery groups such as STS (The Society of Thoracic Surgeons) and EUROSCORE with the incidence of postoperative AKI in patients undergoing EVAR. METHODS: The data of all patients who underwent EVAR for AAA between 2016 and 2023 in our center were retrospectively screened and 151 patients were included after exclusion criteria. Clinical and demographic data, biochemical parameters, anatomical features of AAA determined by computed tomography angiography, procedural details and in-hospital adverse events were meticulously recorded. In addition, STS and EUROSCORE values were calculated based on pre-procedural characteristics of all patients. Postoperative development of AKI was determined based on serum creatinine alteration according to KDIGO (Kidney Disease: Improving Global Outcomes) criteria. The primary endpoint of the study was the occurrence of AKI during in-hospital follow-up after successful EVAR for AAA. The secondary endpoint of the study was in-hospital all-cause mortality. An additional composite endpoint was established by combining parameters such as post-operative AKI or in-hospital mortality or major bleeding or the need for urgent surgery. The predictive value of the STS and EUROSCORE systems on the primary and secondary endpoints was evaluated using various statistical methods. RESULTS: Of 151 patients (mean age 69.4 +- 9.2 years, 11.3% female), 27 (17.9%) experienced postoperative AKI. In terms of baseline characteristics, when patients with AKI were compared with those without AKI, the group with AKI was older and had lower mean ejection fraction (EF) and glomerular filtration rate (GFR). Furthermore, STS and EUROSCORE scores were significantly higher in patients with AKI. Although the in-hospital mortality rate was higher in the group with postoperative AKI, there was no difference in other perioperative adverse events. An initial univariate analysis revealed that age, EF, GFR, STS, EUROSCORE, albumin level, procedure duration and contrast volume were the factors associated with the risk of postoperative AKI. According to the results of multivariate analyses for each of the two scoring systems employed, preoperative STS and EUROSCORE values were found to be independent predictors of the development of postoperative AKI after EVAR, in-hospital mortality and the occurrence of the composite endpoint as defined above. In addition, ROC curve analyses showed that STS score 1.84 with a sensitivity of 77.8% and specificity of 79.8% and EUROSCORE 5.47 with a sensitivity of 74.1% and specificity of 74.2% could predict the evolution of postoperative AKI. CONCLUSION: The incidence of AKI after EVAR is more common especially in patients with high preoperative STS and EUROSCORE values. These findings underline the significance of considering the predictive value of STS and EUROSCORE in preoperative risk assessment processes. It is recommended to adopt more rigorous intraoperative and postoperative follow-up strategies for patients in the high-risk group. KEYWORDS: Endovascular Abdominal Aortic Aneurysm Repair, Acute Kidney Injury, STS Score, EuroSCORE, Postoperative Complications