Kırşehir kültürel değerlerinin deri işleme sanatıyla yaşatılması
Keeping Kırşehir's cultural values' alive with leatherwork
  1. Tez No: 660280
  2. Yazar: OĞUZ ALİM ORKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ETİKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kırşehir, Türklerin Anadolu'ya yerleşmesi ile Selçuklu Devleti döneminde önemli bir kent olmuştur. Yörede Türk kültürünün hakim olması el sanatları alanında da ilin zengin bir merkez olmasını sağlamıştır. Bu el sanatlarından biri de dericiliktir. Ahiliğinin kurucusu olan Ahi Evran'ın, Moğolların baskısı sonucu Kayseri'den göç etmek zorunda kalması ve Kırşehir'e yerleşmesi ile dericilik sanatı da yörede köklü bir gelenek oluşturmuştur. Ancak dericilerin piri sayılan Ahi Evran'ın Kırşehir'e kazandırdığı bu el sanatı, zamanla yaşam koşullarının değişmesi sonucunda diğer el sanatları gibi gerilemeye başlamış ve devrini tamamlamıştır. Bu çalışmada, Kırşehir kültürel değerleri temel alınarak bunları deri ürünlere aktarmak amaçlanmıştır. İlin mimariden el sanatlarına, müzik kültüründen geleneklerine kadar zengin bir kültür birikimi bulunmaktadır. Bu kültürel değerlerden deri ürünlere aktarmak üzere Cacabey Medresesi, Ahilik Kültürü, Abdal Kültürü, Dokumacılık, Evlenme adetleri ve Kırşehir haritası seçilmiş ve öncelikle bu kültürel değerleri en iyi yansıtacak tasarımlar ortaya konulmuştur. Daha sonra tasarımlar uygun teknik ve yöntemlerle deri üzerine geçirilerek bazı dekoratif ve kullanım eşyalarına dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Kırşehir, which has hosted many civilizations, has become an essential city with the settlement of Turks in Anatolia during the Seljuq Period. The dominance of Turkish culture in the region has made the province a rich center in the field of handicrafts. One of these handicrafts is leatherwork. When Ahi Evran, the founder of the Ahi, had to migrate from Kayseri as a result of the oppression of the Mongols and settled in Kırşehir, the art of leatherwork,has also established a rooted tradition in the region.Nevertheless, this handicraft that was brought to Kırşehir by Ahi Evran, who is considered as the master of the leather makers, started to decline and completed its era like other handicrafts as a result of changing living conditions. In this study, it is aimed to take Kırşehir's cultural values as the foundation and transferring them to leather products. The province has a rich cultural accumulation from architecture to handicrafts, from music culture to traditions. Cacabey Madrasa, Ahi Culture, Abdal Culture, weaving, marriage customs, and Kırşehir's map were selected to transfer these cultural values to leather products, and designs that reflecting these cultural values best were put forward in first place. Subsequently, the designs were put on leather with appropriate techniques and methods and turned into some ornaments and daily items.