Nıetzsche'de siyaset düşüncesi
The thought of politics in Nietzsche
- Tez No: 660314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖNDERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Nietzsche'de siyaset düşüncesi tezi Nietzsche'nin hem genel felsefesi hem de siyasal düşünceleri arasından onun siyaset düşüncesinin açığa çıkarılmasına ilişkin bir çalışmadır. Bu tez çalışmasında Zerdüşt'ün“pazar yeri”ne inmesi,“deneme”kavramı ve deha-siyaset gerilimi yoluyla Nietzsche'nin siyaset düşüncesine dair yeni yaklaşımlar ortaya koyulmuştur. Yöntem olarak kavramların ve içeriğin ne anlama geldiğinden değil, ne anlama gelmediğinden yola çıkılmıştır. Böylece Nietzsche'de siyaset düşüncesi, siyaset felsefesinin geleneksel formlarına ve yapılarına odaklanmaksızın siyaseten anlam çoğulluğunu oluşturan bir yaklaşımla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The thought of politics in Nietzsche thesis is a study that pertains to reveal his thought of politics from both his general philosophy and political thoughts. In this thesis, new approaches to the thought of politics in Nietzsche were put forward through Zarathustra going down to“the market place”, the concept of“attempt”and tension between over-man and politics. The method is not based on what the concepts and content mean. It is based on what they do not mean. Thus, the thought of politics in Nietzsche has been handled with an approach that constitutes a plurality of meaning politically, without focusing on the traditional forms and structures of political philosophy.