The value of sociability in Rousseau, Hegel, and Nietzsche
Rousseau, Hegel ve Nietzsche'de toplumsallığın değeri
- Tez No: 670139
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF HALİL TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışma Rousseau, Hegel ve Nietzsche'nin siyaset felsefelerini toplumsallık ve özgürlük bağlamında incelemektedir. İlk olarak, Rousseau'nun temel görüşünün keskin bir dönüşüme uğradığını ileri sürüyorum. Bu sava göre, Rousseau İkinci Söylev'de insanı özünde bireyci olarak ele alırken, Toplum Sözleşmesi'nde egoizmi reddederek insan özgürlüğünün gerçekleşmesi adına ortak irade adı altında toplumsallığın inşası fikrini savunmaktadır. İkinci olarak, Hegel'in Tinin Fenomenolojisi'nde yer alan köle-efendi diyalektiği ile toplumsallığın zorunluluğunu nasıl ispat ettiğini tartışıyorum. Tüze Felsefesi'nde ise Hegel bu zorunluluğa bireycilik ile toplumsallık arasındaki organik bağı kurarak somut bir hal kazandırmaktadır. Hegel'in burada bu iki kavramın karşılıklı birlikteliğine yaptığı vurguya rağmen toplumsallığı bireyciliğe tercih etme eğiliminde olduğunu ileri sürüyorum. Bu sebeple, Nietzsche'nin bireyci ve elitist politik düşüncesinin araştırılması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Nietzsche'nin görüşünün kendi başına ele alındığında fazlasıyla radikal ve bu sebeple modern toplumun sorunlarını çözmekten uzak olduğunu öne sürüyorum. Buna rağmen, toplumun bireyin yaratıcılığı üstündeki zararlı etkisini gösterdiği ölçüde onun eleştirisinin gerekliliğini göstermeye çalışıyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the political philosophies of Rousseau, Hegel, and Nietzsche, as regards the relation between sociability and freedom. Firstly, I argue that Rousseau's fundamental view undergoes a drastic shift in that while in the Second Discourse he regards the human being as essentially individualistic, in the Social Contract he dismisses egoism and argues for the establishment of sociability in the name of general will to materialise human freedom. Secondly, I discuss how Hegel proves the necessity of sociability in the dialectic of master-slave in the Phenomenology of Spirit. In the Philosophy of Right, Hegel gives this necessity a concrete form by establishing the organic relation between individualism and sociability. I argue that, Hegel's insistence on the reciprocality of these two notions notwithstanding, he tends to favour the latter over the former. Hence, the necessity of looking at Nietzsche's individualistic and elitist political thought arises. I seek to demonstrate that although Nietzsche's view on its own might be too radical and thus impracticable for the problems of modern society, we are in need of his trenchant criticism of society's detrimental effects on the rich creativity of individualism.