Poliüretan ve polilaktik asit bazlı yara ve yanık örtü materyalleri
Polyurethane and polylactic acid based wound and burn dressing materials
  1. Tez No: 66033
  2. Yazar: ÇİĞDEM YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. ALİ TUNCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
iv ÖZET Bu araştırmada yara/yanık tedavisinde kullanılmak amacıyla yapay örtü materyalleri geliştirilmesi çalışmaları planlanmıştır. Gözenekli poliüretan ve gözeneksiz polilaktik asit membran hazırlanması, karakterizasyonu ve kliniklerde yaygın kullanım alanına sahip steril gazlı bez ile karşılaştırmalı in-vivo hayvan deneyleri çalışmaları amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmanın ilk aşamasında çözücü döküm yöntemiyle yara/yanık örtü materyali olarak kullanılması öngörülen membranlar hazırlanmıştır. Normal, gözenekli PU membran hazırlamak için, çeşitli biyotıp uygulamaları için üretilen Pelletan 2363-80 A polimeri seçilerek, üç değişik çözücü ortamında çözülmüş ve çözücü döküm yöntemi ile üç tip membran üretilmiştir. Bu çözücüler saf THF, saf Dioksan ve %45 THF, %45 Dioksan %10 DMF çözücü ortamlarıdır. Çözücü ortam ile hazırlanan polimer çözeltisi düzgün yüzeyli bir cam levha üzerine (20x40cm) Doctor Blade cihazıyla 50fxm kalınlığında membranlar elde edilecek şekilde dökülmüş ve hacimce %20'lik gliserin-su çözeltisinde bekletilerek gözenekli membranlar hazırlanmıştır. Bu membranlann gözenek yapıları SEM, kimyasal yapıları FTR çalışmalarıyla ve hidrofilisitesi temas açısı ölçümleriyle belirlenmiştir. Ayrıca O2 ve su buharı geçirgenlikleri, partikül geçirmezlikleri de ölçülerek, mekanik özellikleri standart çekme-uzama testleri ile saptanmıştır. Biyoparçalanabilir, gözeneksiz yüksek molekül ağırlıklı PDLLA membranlann hazırlanması için, önce D-L laktaî dimerinin, katalizör varlığında ve yüksek sıcaklıklarda (160°- 200°C) halka açılması poiimerizasyonu ile polimerizasyon işlemi yapılmıştır, üretilen polimerlerin ortalama molekül ağırlıkları ve molekül ağırlık dağılımları viskozimetrik yöntem kullanılarak belirlenmiştir. Sayıca ve ağırlıkça ortalama molekül ağırlığının, katalizör derişimi ile 30.000-150.000 aralığında değiştirilebileceği gösterilmiştir. PDLLA membranlann hazırlanması için sayıca ortalama molekül ağırlığı yaklaşık 100.000 olan ve 0.08 mg katalizör /g D-L laktat katalizör derişimi ile senîezlenen polimer örneği kullanılmıştır, üretilen PDLLA polimerlerinin DSC yöntemi ile termal karakterizasyonları yapılarak, amorf bir yapıya sahip olduğu gösterilmiştir, üretilen %10'luk poli(D-L iaktat'ın kloroformdaki çözeltisinin Doctor Blade cihazı ile bir cam levha üzerine dökülüp oda sıcaklığında, hava ortamında buharlaşma yoluyla membrandan uzaklaştırılması sonucunda gözeneksiz membranlarelde edilmiştir. Bu membranların gözeneksiz yüzey yapıları SEM fotoğrafları ile gösterilmiştir. FTIR çalışmaları ile PDLLÂ membranların yığın ve yüzey yapısı incelenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında karakterize edilen 3 tip PU ve tek tip PDLLÂ membranlar deney hayvanı olarak seçilen kobayların sırt derisinde, omurganın her iki yanında oluşturulan yara alanlarında denenmiştir. Kobaylarda steril koşullarda PU membranlar için 3 cm, PDLLA membran için 2.5cm çaplı, yuvarlak tam kat deri eksizyonları hazırlanmıştır. Bu yara alanlarından bir tanesi steril polimerik membran şeklindeki örtü materyali ile örtülürken, diğerine steril gazlı bez konmuş ve yara iyileşmesinde kontrol olarak kullanılmıştır. Anestezi altında, 1. hafta, SI. hafta ve 1 1 1, haftalarda yara bölgeleri açılarak makroskobik, morfometrik, mikrobiyolojik ve histopatolojik açılardan incelemeye alınmıştır. Yapılan çalışmaların sonucunda PU membranların hepsi yara/yanık örtü materyali olarak kullanılma potansiyeline sahip olarak bulunmuştur. Çözücü karışımı ile üretilen PU membranın, O2, su buharı geçirgenliği ve hayvan deneylerindeki makroskobik, morfometrik, mikrobiyolojik ve histopatolojik değerlendirme sonuçları, üç tip membran içinde en iyisi olduğuna karar vermemize sebep olmuştur. Biyoparçalanabilir PDLLA membran da yara/yanık örtü materyali olarak yeterli görülebilen özelliklere sahip bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
vi ABSTRACT !n this research, new types of artificial dressing materials for wound/burn treatment were developed. Porous polyurethane (PU) and non-porous polyiactic acid polymeric membranes were prepared, characterized and tested by in-vivo animal experiments. The results were compared by sterile gauze which is generally used in clinics. The first step of the study covers the preparation of nonbiodegradable, porous PU membranes by solvent casting technique. Commercially available Peliethane® 2363-80A polyurethanes were dissolved by three different solvents. The solvents were pure Tetrahidrofuran (THF), pure Dioxan and %45 THF, %45 Dioxan %10 Dimethylformamid (DMF) mixture. The polymer solutions were casted by a Doctor Blade on a smooth glass (20x40cm) surface, to form a membrane with the tickness of 50|Am. Than, the platform transferred into the 20% aqueous solution of glycerine to obtain porous structure. The polyurethane membranes were characterised by means of surface, chemical, mechanical and diffusional behaviours. Surface properties were determined by Scanning Elecron Microscopy (SEM), chemical analyzes performed by FTIR-ATR, mechanical properties obtained by standart stress-strain tests and hydrophilic behaviour was tested by contact angle measurements. Also, O2 and water vapour permeabilities and particule transition through membranes were examined. Biodegredable, non-porous, high molecular weight Poly(D,L-Lactate) (PDLLA) membranes were prepared from PDLLA polymers. PDLLA polymer was produced by using ring opening polymerization of D,L lactate dimer at high temperatures (160-200 °C) in the presence of a catalyst. The average molecular weight and molecular weight distribution of polymers were determined by viscosity measurements, it is showed that, by changing concentration of the catalyst, the average molecular weight of the polymers vary between 30.000-150.000. To prepare PDLLA membranes, PDLLA polymer with average molecular weight of approximately 100.000 produced with the catalyst concentration of 0.08mgcatalyst/g D-L lactate, were used. The structure of the polymers were characterized by DSC studies. According to DSC results, PDLLA polymers were found to be amorphous.vii The PDLLA polymers were dissolved in chloroform (concentration of %10) and casted on a smooth glass surface by Doctor Blade instrument and left to dry in atmospheric conditions. The non-porous surface structure of the membranes were determined by Scanning Elecron Microscopy. At the second step of the study, 3 types of PU and one type of PDLLA membranes were applied on guinea pigs. On the dorsal side of the animal, near the both side of the vertebral column, for PU membranes 3cm diameter, for PDLLA membranes 2.5cm diameter of two full thickness skin excisions were made. One of the wound area was dressed with polymeric membrane, the other was covered with sterile gauze and this area was served as control. Under anestesia, at 7th, 14th and 21st postoperation days, the wound areas were opened and examined by macroscopic, morfometric, microbiological and pathological methods. At the end of the studies, all of the PU membranes were found to have a potential as wound/burn dressing material. However, the PU membranes which were prepared by the solvent with %45 THF, %45 Dioxan %10 DMF has shown the maximum available performance according to the permeability and in vivo animal tests. It is also found that, biodegradable PDLLA membranes fullfills the requirements of a wound/burn dressing material.