Plazmadan bilirubin uzaklaştırılması için spesifik sorbent üretimi
Production of spesific sorbents for bilirubin removal from plasma
  1. Tez No: 66032
  2. Yazar: MUSTAFA KOCAKULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Özet ÖZET Bu çalışmanın amacı, poli(EGDMA-HEMÂ) bazir spesifik sorbenîlerin geliştirilmesi ve hiperbilirubinemi hasta kanından bilirubin uzaklaştırılmasında kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır. Şişebilen poli(EGDMA- HEMA) partiküSer (ortalama boyutları: 150-250 jim) modifiye süspansiyon polimerizasyonuyia üretilmiştir. Congo Red, Cibacron Blue F3GA ve Alkali Blue 6BS spesifik ligand olarak kullanılmıştır. Bu mikroküreler optik mikroskop!, FTIR ve element analiz yöntemleriyle karakterize edilmiştir. Mikrokürelere bağlanan boya miktarı boya konsantrasyonunun artması ile artmıştır. Maksimum boya yüzey konsantrasyonu Congo Red için 14.6 fimol/g, Cibacron Blue F3GA için 16.5 jımol/g, Alkali Blue 6B için 23.6 u.moi/g'dır. Poii(EGDMA-HEMA) mikrokürelerde gözlenen maksimum BSA adsorpsiyonu Congo 'Red, Cibacron Blue F3GA ve Alkali Blue 6B takılı mikroküreler için sırasıyla 0.01 iyonik kuvvet değerinde 90, 60.5 ve 40 mg BSA/g polimer; 0.01 iyonik kuvvet değerinde ise 72, 52.3 ve 31.2 mg BSA/g polimer'dir. Hiperbilirubinemi hasta plazmasından bilirubin uzaklaştırılması amacıyla farklı miktarlarda boya içeren (5.0-23.8 fimoi/g) polimerik mikroküreler kullanılmıştır. Non-spesifik bilirubin adsorpsiyonu 0.32 rng/g polimer'dir. Bilirubin başlangıç konsantrasyonunun artmasıyla adsorplanan bilirubin miktarı önce artmış belirli bir değerden sonra sabit kalmıştır. Ulaşılan maksimum bilirubin adsorpsiyonu Cibacron Blue F3GA için 14.8 mg/g; Congo Red için 8.6 mg/g ve Alkali Blue 6B için 4.9 mg/g!dır. Bilirubin adsorpsiyonu sıcaklığın artması ile artmıştır. Maksimum bilirubin adsorpsiyonu her üç boya için de 37°C sıcaklıkta elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract ABSTRACT The aim of this study is to develop poiy(EGDMA-HEMA) based specific sorbents and to investigate their usability for removal of bilirubin from hyperbilirubinemic patient plasma. Poly(EGDMA-HEMA} microspheres with an average size of 150-250 fim were produced by a modified suspension polymerization. Three dyes, Congo Red, Cibacron Blue F3GA and Alkaline Blue were used as specific ligands. These particles were then characterized by optical microscopy, FTÎR and elemental analysis. Bilirubin adsorption was investigated from hyperbilirubinemic human plasma on the poly(EGDMA-HEMA) microbeads containing different amounts of immobilized dye, (between 5.0-23.8 (imol/g). The non-specific bilirubin adsorption on the unmodified poiy(EGDMA-HEMA) microbeads were 0.32 mg/g from human plasma. Higher bilirubin adsorption values, up to 14.8 mg/g, were obtained with the Cibacron Blue F3GA-immobilized microbeads. Bilirubin molecules interacted with these sorbents directly. Contribution of albumin adsorption on the bilirubin adsorption was much pronounced. Bilirubin adsorption increased with increasing temperature.