Çoklu proje yönetiminde insan kaynakları tahsis problemi ve deneyim ile öğrenmenin savunma sanayii sektöründe proje yönetimi faaliyetlerine etkisinin incelenmesi
Analyzing the effect of human resource allocation problem in multi project management and investigation of the effect of experience and learning on project management in defense industry
- Tez No: 660371
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ KEÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çeşitli kaynaklar kullanılarak başlanan ve sınırlı zaman içerisinde bir ürün veya hizmet ortaya koymak için yapılan faaliyetler proje olarak adlandırılır. Projenin hedeflerine istenen ölçüde ve zamanda ulaşması için yapılan planlarla bu planlara uygun çizelgelemeyle projeyi sonuca ulaştırma sürecine proje yönetimi adı verilir. Gelişen teknoloji ve yenilikçi fikirlerle birlikte şirketler arası rekabet hızla artmaktadır. Bu şartlar altında başarılı proje yönetim süreci gittikçe önem kazanmaktadır. Artan talepleri mevcut kapasiteyle maksimum seviyede karşılayabilmek adına firmalar çoklu proje yönetim sürecine geçmişlerdir. Bu sayede ortak kaynakları farklı şekillerde kullanarak birden çok projeyi eş zamanlı ve bağımsız şekilde tamamlayabilir hale gelmişlerdir. Çalışmanın ana amacı, çoklu proje yönetimindeki insan kaynakları tahsis problemi ve deneyimle öğrenmenin proje yönetim sürecine olan etkisini ortaya koymaktır. Bu amaçla ihtiyaç ve gereksinimler incelenmiş, mevcut problem ve aksamaların nasıl azaltılabileceğini belirlemek adına çalışma yapılmış, proje yöneticilerinin zaman içerisinde kazandıkları deneyimlerin, yönetim faaliyetleri üzerine olan iyileştirici etkileri araştırılmıştır. Hazırlanan anket çalışması, Ankara'da savunma sanayi alanında faaliyet gösteren dört kurumda çalışan proje yöneticilerine çevrimiçi olarak uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda, çalışanların bilgi birikimlerinin ve çalıştıkları alanda edindikleri tecrübelerin, proje yönetim sürecinde olumlu yönde etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, çoklu proje yönetimi uygulanan firmalarda bir kişinin eş zamanlı yürüttüğü proje sayısıyla, projeyle aynı anda kaç kişinin ilgilendiğinin süreç verimliliği üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Firmalarda insan kaynağı planlamasının yetersiz kaldığı durumlarda müşteri ilişkilerinde ve proje yönetim sürecinde aksamalar yaşanabileceği değerlendirilmiş olup, iş-çalışan atamaları yapılırken çalışanın konuyla ilgili bilgi düzeyinin göz önüne alınması gerekliliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Activities that started using various resources and carried out to produce a product or service in a limited time are called projects. Process of delivering the project to an end with plans made to achieve project's goals in desired extent and time is called project management. With the ever-developing technology and emerging innovative ideas, the competition between companies is increasing rapidly. To meet the increasing demands at maximum level with existing capacity, companies have applied a multi-project management. In this way, they can complete multiple projects simultaneously and independently by using common resources. The main purpose of the study is to reveal the effect of learning with experience and human resources allocation problem on multi-project management. For this, current situation, needs and requirements of program directorates that manage multiple projects under human resources constraints were examined. To determine the improving effects of the experiences and to determine how existing problems and setbacks could be reduced, a study was carried out. In the survey, questions about demographic and individual characteristics of the employees, trainings they take and their experience, the project management environment and the effect of resource constraints in the environment are included. As a result, it's found that the current knowledge of employees and their experience have a positive effect on project management. It's been evaluated that there may be disruptions in customer relations and project management when human resource planning is insufficient and it's important to consider the experience of employees when making allocations.