Ötektik alüminyum-silisyum alaşımının mikroyapı ve mekanik özelliklerine titanyum-bor ilavesinin etkisi
The effect of titanium-boron addition on microstructure and mechanical properti̇es of aluminum-silicon alloy
- Tez No: 660370
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada uçak ve otomotiv sanayide yoğun olarak kullanılan Al-Si alaşımlarının mekanik özelliklerini ve aşınma direncini geliştirmek için ötektik Al-Si alaşımına üç farklı oranda Al-5Ti-1B master alaşımı tane inceltici olarak ilave edilmiştir. Alaşımlar döküm yöntemiyle üretildikten sonra homojenleştirme ısıl işlemine tabii tutulmuştur. Homojenleştirme ısıl işleminden sonra alaşımların kimyasal bileşimi optik emisyon spektrometresi ile belirlenmiştir. Ayrıca homojenleştirilmiş alaşımlara sıcak haddeleme işlemi uygulanmıştır. Homojenleştirilmiş ve sıcak haddelenmiş alaşımların mikroyapısı, mekanik özellikleri (oda sıcaklığında yapılan çekme testleriyle), sertlikleri ve aşınma dirençleri iki farklı yük altında karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Tane inceltici oranına göre alaşımların mekanik özellikleri karşılaştırıldığında, genel olarak artan tane inceltici oranı ile çekme dayanımlarının, sertlik değerlerini ve aşınma dirençlerinin arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Al-5Ti-1B master alloy was added to the eutectic Al-Si alloy at three different ratios as a grain refiner to improve the mechanical properties and wear resistance of Al-Si alloys, which are used extensively in these aircraft and automotive industries. After producing the alloys by casting method, homogenization heat treatment was applied to the alloys. The chemical composition of the alloy after homogenization heat treatment was determined with optical emission spectrometry. In addition, hot rolling process was applied to the homogenized alloys. The microstructure, mechanical properties (room temperature tensile tests), hardness and wear resistance of the homogenized and hot rolled alloys were examined comparatively under two different loads. When the mechanical properties of the alloys were compared according to the grain refiner ratio, it was seen that the tensile strength, hardness values and wear resistance increased with the increasing grain refiner ratio.