In-between living and manufactured: An exploratory study on biobuilding components for building design
Yaşayan ve imal edilen arasında: Bina tasarımında biyo yapı bileşenleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 660403
  2. Yazar: BERRAK KIRBAŞ AKYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN CİRAVOĞLU DEMİRDİZEN, PROF. DR. MASİ MOHAMMADİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Araştırma ve Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 430
Özet
Bitkiler ve algler gibi doğanın canlı organizmaları, modern öncesinden çağdaş mimariye kadar bina tasarımında yaşayan bileşenlerin önemli maddesi ile ilgili olarak mevcut çevresel bozulma dahilindeki binalar için sıklıkla yenilikçi çözümler sağlamıştır. Bu arada, elektrik prizlerinden ev aletlerine kadar çeşitli üretilen bileşenlerin binalara entegrasyonunun yanı sıra sanayileşmeden bu yana bina tasarımında otomasyon sistemleri, yapay zeka ve nesnelerin interneti (IoT) gibi akıllı teknolojiler yer almıştır. Bu noktada çağdaş teknolojik araştırma ve gelişmeler canlı organizmaların tasarıma dahil edilebildiğini, dolayısıyla canlı ve üretilen bileşenlerin 'arada' olma eğiliminde olduğunu ortaya koymuştur. Bu durumun yapı bileşenlerinin tasarımını 'biyo yapı bileşenlerine' dönüştürmesi beklenmekte ve dolayısı ile bina tasarımına etkilemesi beklenmektedir. Teknolojinin hızlı ve kapsamlı büyümesi içinde, biyo-yapı bileşeni örneklerinin sayısı giderek artmakta öyle ki günlük yaşama ve yapılı çevreye sızmak üzeredir. Bu sebeple, bina tasarımının biyo yapı bileşenlerinden nasıl etkileneceği, bina tasarımı alanında ayrıntılı olarak ele alınmalıdır. Böylelikle, bu çalışma biyo yapı bileşenlerinin beklenen etkilerini bina tasarımındaki olası anlamını/anlamlarını ile araştırmaktadır. Tezin amacı, teorik ve pratik çıkarımlarını değerlendirerek biyo yapı bileşenleri hakkında bilgi veren açıklayıcı bir çalışma sunmaktır. Bu, biyolojik bina bileşenlerinin tarihsel, fenomenolojik, pratik, teknolojik, bina tasarımı ve eğitimsel anlamlarını detaylandırarak biyo yapı bileşenlerinin beklenen etkilerinin araştırılmasına araştırılmasına ve tartışılmasına olanak sağlar. Önümüzdeki yıllarda sektördeki biyo yapı bileşenlerinin sayısı artacağı varsayımı ile, bu araştırma, mimarların biyo yapı bileşenlerine ilişkin anlayış ve yaklaşımlarini geliştirerek bina tasarımı alanında gelişmekte olan bu alandaki mevcut bilgi eksikliğinin giderilmesinde önemli ve özgun bir katki sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Living organisms of nature, such as plants and algae, have often provided innovative solutions for buildings within current environmental degradation in relation to the significant matter of the living components in building design since pre-modern to contemporary architecture. Meanwhile, smart technologies such as automation systems, artificial intelligence, and the internet of things (IoT) have taken place in building design, in addition to the integration of a variety of manufactured components from electrical sockets to domestic appliances into buildings since industrialization. At this point, contemporary studies manifest that emerging technological achievements have also enabled the incorporation of living organisms into the design, thereby living and manufactured components tend to grow towards 'in-between.' Accordingly, this 'in-betweenness' also introduces itself within building design that is expected to alter the design of building components into 'biobuilding components.' Within the rapid and comprehensive growth of technology, the number of biobuilding component examples has been increasing gradually and about to infiltrate into everyday lives and surroundings; however, how building design would be affected by biobuilding components is needed to be elaborated in the building design domain. Therefore, this thesis explores the expected impact (s) of biobuilding components with their possible meaning(s) in building design. The objective of the thesis is to present an explanatory study that yields knowledge of biobuilding components by evaluating their theoretical and practical implications. This leads to exploring the expected impacts of biobuilding components by elaborating on historical, phenomenological, practical, technological, building design, and educational meanings of biobuilding components. While the number of biobuilding components in the industry will increase in the years ahead, this research takes a reliable step forward on this emerging field in the building design domain by enhancing architects' understandings of biobuilding components.