Barok dönem giyim kuşam modası ve mobilya tasarımı arasındaki etkileşim
  1. Tez No: 660404
  2. Yazar: MAHUR OSMANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ DEMİRARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
İlk çağlarda yaşam mücadelesi veren insanların giyim ve barınma gereksinimleri doymakla eşdeğer idi. Bu çağlarda gereksinim olarak ortaya çıkan giyim modası ve mobilya tasarımı , zaman geçtikce yaşanılan dönemin kültürel göstergesi ,simgesi haline gelmiştir. Çağımızda çok hızla değişen ve bir biri ile yakından ilişkili olan bu iki olgu arasındaki bu etkileşim çok eski çağlara dayanmaktadır. Dönemler arasında ister mobilya ister giyim modasında ihtişam ve görkemin en belirgin şekilde ön planda olduğu dönem Barok dönemidir. Barok dönemi 17. yüzyılın başında Avrupa'da doğmuştur. Sadece giyim, mobilya, resim,heykel gibi disiplinlerde değil, sanatın her alanında kendini güçlü bir şekilde gösteren Barok dönemi örnekleri günümüze kadar gelmiştir. Günümüzde hala Barok döneminden etkilenen tasarımlar kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında Barok dönemi giyim modası ve mobilya tasarımı arasındaki etkileşimi renk, doku, malzeme,tasarım, strüktür, form açılarından kapsamlı bir şekilde incelenmiş ve Eski çağlardan günümüze kadar olan döneme de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In ancient times, the clothing and housing needs of people trying to survive were equal to being complete. Clothing and furniture design, which has arisen as a necessity in these ages, has become the cultural indicator and symbol of the era in which time has passed. This relationship between these two phenomena, which is evolving very rapidly in our age and is closely linked to each other, dates back to ancient times. The Baroque period is the period when magnificence and greatness are the most prominent in furniture and clothing fashions between periods. The Baroque period was born in Europe at the beginning of the 17th century. Examples of the Baroque period, which show themselves strongly not only in disciplines such as clothing, furniture, painting, sculpture but also in all fields of art, have survived to the present day. Today, the styles inspired by the Baroque period are still in use. In this study, the relationship between fashion clothing and furniture design in the Baroque period has also been thoroughly studied in terms of colour, style, content, design, structure and shape, and the period from ancient times to the present.