Çocuk yaşta evlenmiş bireylerin genç yetişkin dönemindeki çift uyumları ve aile bütünlükleri
- Tez No: 660430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİL ÖZDOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı dünyada ve Türkiye'de evlilik yaşının giderek yükselmesine ve çocuk yaşta yapılan evliliklerin azalmasına rağmen halen görülen çocuk yaşta evliliklerin, çiftlerin evlilik uyumu ve aile bütünlükleriyle ilişkisini incelemektir. Bu amaçla araştırmanın çalışma grubu 18 yaşın altında evlenmiş ve mevcut yaşı 45'i geçmeyen 40'ı kadın (%63,5) ve 23'ü (%36,5) erkek olan 63 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcıların yaş aralığı 18-45 ve yaş ortalaması 36,83'tür (SS=7,19). Katılımcılara kişisel bilgi sorularının yanı sıra Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeği (YÇUÖ) ve Aile Bütünlük Duygusu Ölçeği (ABDÖ) Kısa Formu çevrimiçi olarak uygulanmıştır. Veriler normal dağılım özelliği gösterdiği için parametrik istatistik testleriyle analiz edilmiştir. Elde edilen verilere göre, ABDÖ toplam puanı ile YÇUÖ Uzlaşım alt ölçek puanı arasında pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Bu çalışmadaki ABDÖ toplam ve YÇUÖ toplam puan ortalamaları diğer çalışmalardaki puanlarla karşılaştırıldığında erken evlilik yapmış bireylerin puanlarının erken evlilik yapmamış olanlardan anlamlı olarak daha düşük olduğu bulunmuştur. Erkeklerin ABDÖ toplam puanının kadınlara göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Evlenme biçimi ve algılanan anne baba tutumu ile ABDÖ toplam puanı ve YÇUÖ Uzlaşım alt ölçek puanları arasında anlamlı ilişkiler gözlenmiştir. Bu çalışma sonucunda çocuk yaşta yapılmış evliliklerde aile bütünlüğü ve çift uyumlarının daha düşük olduğu, kadınların aile bütünlüğü duygusunun erkeklere göre daha düşük olduğu ve aile bütünlüğü ile çift uyumunun bazı demografik özelliklerle ilişkili olduğu görülmüştür. Bu bulgular alanyazındaki birçok çalışma ile uyumluluk arz etmekle beraber bu konuda daha çok çalışmaya ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research in the world and going to the marriage age to rise in Turkey, and despite the decrease in marriages made a child in our country is still marriage in childhood years, is to examine the relationship between pairs of marital harmony and family unity. For this purpose, the study group of the study consists of 63 participants, 63.5% female (40) and 36.5% (23) male, who were married under the age of 18 and whose current age is not over 45. The age range of the participants is 18-45 and the average age is 36.83 (SD = 7.19). In addition to personal information questions, the Revised Dyadic Adjustment Scale (RDAS) and the Family Sense of Coherence Scale-Short Form (FSOC-S) were administered online to the participants. The data were analyzed by parametric statistical tests as they show normal distribution. According to the data obtained, there is a statistically significant positive correlation between the total score of the RDAS and FSOC-S Consensus subscale score. Comparing the mean total scores of RDAS and FSOC-S in this study with the scores in other studies, it was found that the scores of individuals who had early marriage were significantly lower than those who were not married. Significant relationships were observed between the style of marriage and perceived parental attitude and the total score of RDAS and the FSOC-S Conciliation scores. As a result of this study, it was observed that family unity and couple adjustment was lower in child marriages, women's sense of family integrity was lower than men, and family integrity and couple adjustment were related to some demographic characteristics. Although these findings are compatible with many studies in the literature, more studies are needed on this subject.