Selçuk Üniversitesi Tıp fakültesi öğrencilerinde sigara kullanımı ve depresyon semptomatoloji durumlarının değerlendirilmesi
The evaluation of smoking and depression symptomatology status in Selcuk University Medical Faculty students
- Tez No: 660429
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu çalışmada, ilerleyen yıllarda sigara ile mücadelede en ön safta olacak olan tıp fakültesi öğrencilerinde sigara kullanımı ve depresyon semptomatoloji durumlarını değerlendirilmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinde 2017-2018 eğitim öğretim yılı Nisan-Mayıs aylarında öğrenim gören Dönem 1, 2, 3, 4, 5 ve 6 öğrencileri dahil edilmiştir. Öğrencilerin sigara bağımlılık düzeyi ve depresyon semptomatoloji durumlarının ilişkisini belirlemek için hazırlanan anket formu öğrencilere uygulandı. Sigara kullanan öğrencilerin bağımlılık düzeylerini değerlendirmek için Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi, depresyon semptomatolojilerini değerlendirmek için 21 soruluk Beck Depresyon Ölçeği kullanıldı. Tüm veriler SPSS 21.0 istatistik programı kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplam 1064 öğrencinin %56,8'i (n=604) kadın %43,2'si (n=460) erkekti ve yaş ortalaması 22,1 olarak hesaplandı (minimum 18, maksimum 34). Çalışmaya katılan öğrencilerin sigara içme sıklığı %21,4'tü. Öğrencilerin %13,1'i (n=140) her gün, %8,3'ü (n=88) ara sıra sigara içmekteydi. Öğrencilerin %6,4'ü (n=68) sigarayı bırakmış ve %72,2'si (n=768) hiç sigara içmemişti.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to evaluate smoking and depression symptomatology in faculty of medicine students, who will be at the forefront of combating tobaco in the future. Materials and Methods: 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6thgrade students studying at Selcuk University Faculty of Medicine between April-May of the 2017-2018 academic year were included in our study. A prepared questionnaire to determine the relationship between the smoking addiction levels of the students and their depression symptomatology was applied to the students.The FagerströmTest for Nicotine Dependence was used to assess the addiction levels of smokers, and the 21-item Beck Depression Inventory was used to evaluate the depression symptomatology.All data were evaluated using the SPSS 21.0 statistical software. Findings: 56,8% (n = 604) of the total 1064 students included in the study were female, 43,2% (n = 460) were male and the mean age was calculated as 22,1 (minimum 18, maximum 34).The smoking frequency of the students participated in the study was 21,4%. 13,1% (n = 140) of the students were smoking every day and 8,3% (n = 88) were smoking occasionally.6.4% (n = 68) of the students had quitted smoking and 72,2% (n = 768) had never smoked.