Kasrik Boğazı ve Cizre arasında kalan alanın fiziki coğrafyası
Physical geography of the area between Kasrik George and Cizre
- Tez No: 660433
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT DOĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Cizre, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Şırnak iline bağlı bir ilçedir. İlçenin batısında İdil, doğusunda ve güneydoğusunda Silopi, kuzeyinde Güçlükonak ilçeleri ve güneyinde ise Suriye uzanmaktadır. Tezin çalışma sahasını Cizre ve yakın çevresi oluşturmaktadır. Bu tezin amacı ve çalışma sorusu Cizre ve yakın çevresinin fiziki coğrafya (jeoloji, jeomorfoloji, klimatoloji, hidrografya, bitki örtüsü ve toprak) özelliklerini incelemek ve bu alanı tanıtmaktır. Fiziki coğrafyanın bu alt başlıklarının birbiri üzerindeki etkisi de önemlidir. Çalışma alanının kuzey - kuzeydoğusunda bulunan Kasrik Boğazı, dikkat çeken yapısal morfoloji şekillerinden olan dik yapılarla çevrilidir. Bu boğazın türü ise tektonizmaya da bağlı olarak gelişen antesedant yarma vadidir. Bu boğaz çevresinde kaya taraçaları ve taraça üzerini kaplayan alüvyon dolguları saptanmıştır. Cizre ilçe merkezinin kurulduğu alan ve yakın çevresi ise Dicle Nehri taraçalarıyla dikkat çekmektedir. Çalışma alanından geçen Dicle Nehri 4 seki sistemi oluşturmuştur. 4 basamak halinde uzanan bu seki sistemleri alüvyon dolguları üzerinde oluşmuş olup en üstteki seviye bazaltlarla örtülmüş ve yapısal düzlükler oluşmuştur. Dicle Nehrinin sadece batı tarafında bulunan bu lav platosu Suriye topraklarında da devam etmektedir. Bu çalışma ile saptanan tüm bu morfolojik birim ve oluşumlar açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca sahanın daha iyi tanıtılması buranın turizm potansiyelini ortaya çıkaracak ve arazinin daha doğru bir şekilde kullanılmasını sağlayacaktır. Bu durumIV turizmin yanı sıra tarım ve hayvancılık gibi diğer beşeri coğrafya kollarını da etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
Cizre is a district of Şırnak province in the Southeastern Anatolia Region. İdil to the West of the district, Silopi to the east and southeast, the townships of Güçlükonak to the north and Syria to the south. The study area of the thesis consists of Cizre and its environment. The purpose and study question of this thesis is to examine and introduce the physical geography (geology, geomorphology, climatology, hydrography, vegetation cover and land) characteristics of Cizre and its immediate surroundings. The impact of these subtitles of physical geography on each other is also important. The Kasrik George, located in the north-northeast of the study area, is surrounded by steep structures, one of the rare forms of structural morphology on earth. The type of this strait is the antesedant splitting valley that develops depending on the technism. Around this george, rock terrace sets and quaternary fillings lying on the terrace set were identified. The area where Cizre's center is located and its immediate surroundings draw attention with the Tigris River's terrace sets. The Tigris River passing through study area has formed a 4 terraces system. These bench systems, extending in 4 steps, were formed on alluvial fillings and the lop level was coreved with basalts and structural plains were formed. This lava plateau, located only on the West side of the Tigris River, continues in Syrian lands. All morphological units and formations determined by this study are tried to be explained. In addition, better promotion of the area will reveal the tourism potential of this place and will allow the land to be used more correctly. This will affect other human geography branches such as agriculture and animal husbandry as well as tourism.