The role of the United Nations in the conflict resolution case study: Cyprus dispute
Birleşmiş Milletler'in çatışma çözümündeki rolü örnek olay: Kıbrıs
  1. Tez No: 660432
  2. Yazar: RAND ALI SAEED SAEED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Birleşmiş Milletler güvenliği, barışı ve ekonomik kalkınmayı teşvik etmek için uluslararası bir organizasyon olarak 1945 yılında kuruldu. Birleşmiş Milletler'in kurulmasının temel nedeni, yeni nesilleri, örgütün kurucularının I. ve II. Dünya Savaşı'nın yıkımına tanık olduğu savaş belasından kurtarmaktı. On yıllar boyunca Birleşmiş Milletler, uluslararası barış ve güvenliğin sürdürülmesini sağlamak için Birleşmiş Milletler Şartı'na göre birincil sorumluluğa sahip olan Güvenlik Konseyi'nin eylemleri yoluyla birçok çatışmanın sona ermesine yardımcı oldu. Barışa yönelik bir tehditle ilgili olarak bir şikâyet mekanizması sunulduğunda, Konsey normalde barışçıl yollarla bir anlaşmaya varma çabası içinde taraflara tavsiyelerde bulunur. Bazı durumlarda, Konseyin kendisi soruşturma ve arabuluculuğu üstlenir. Birleşmiş Milletler, barış ve danışma mekanizmalarını etkili bir şekilde işlemesi için kullanır. Bu bağlamda, bu araştırmanın amacı, Kıbrıs örneğinden yola çıkarak TürkRum uyuşmazlığının çözümünde Birleşmiş Milletler'in rolünü ortaya çıkarmak ve bunun yanı sıra, bu örgütün sorunları çözerken karşılaştığı zorlukları analiz etmektir. Araştırmanın kapsamı, Birleşmiş Milletler'in karşı karşıya olduğu zorlukları, onun uluslararası toplumdaki rolünü ve Güvenlik Konseyi'nin işlevlerini ve ayrıca bazı yerlerde ve ülkelerdeki başarısızlık ve başarıları açıklamak için temel olacaktır. Birleşmiş Milletler'in kuruluşundan bu yana, sık sık anlaşmazlıkların tırmanmasını önleme, savaşları durdurma, silahlı bir çatışma çıktığında barışı yeniden tesis etmeye yardımcı olma ve savaş halindeki toplumlarda kalıcı barışı teşvik etme görevleriniIV üstlenmesi istenmiştir. 15 Şubat 1964'te Birleşik Krallık ve Kıbrıs temsilcileri, Güvenlik Konseyi'nden acil bir eylem talep ettiler. Güvenlik Konseyi Kıbrıs'ta bir Birleşmiş Milletler Barış Gücü kurulmasını tavsiye etti. İşte bu çalışmanın odak noktası Kıbrıs sorunu ve Barışı Koruma operasyonunun uyuşmazlık çözümünde o bölgedeki rolüdür. Araştırmanın başlangıç süresi, Birleşik Krallık ve Kıbrıs temsilcilerinin Güvenlik Konseyi'nden acil bir eylem talep ettikleri 1964 yılından itibaren olacaktır
Özet (Çeviri)
The United Nations was founded in 1945 as an international organization to promote security, peace and economic development. The main reason for the establishment of the United Nations, the new generations, the founders of the organization I. and II. It was to save him from the scourge of war he witnessed the destruction of World War II. Over the decades, the United Nations has helped end many conflicts through the actions of the Security Council, which has primary responsibility under the United Nations Charter to ensure the maintenance of international peace and security. When a grievance mechanism is presented regarding a threat to peace, the Council normally makes recommendations to the parties in an effort to reach an agreement by peaceful means. In some cases, the Council itself takes over investigation and mediation. The United Nations uses peace and consultation mechanisms to function effectively. In this context, the purpose of this research is to reveal the role of the United Nations in the solution of the Turkish-Greek conflict, based on the Cyprus example, as well as to analyze the difficulties this organization faces in solving the problems. The scope of the research will be the basis for explaining the challenges facing the United Nations, its role in the international community and the functions of the Security Council, as well as the failures and successes in some places and countries. Since the founding of the United Nations, it has often been asked to take on the task of preventing escalation of conflicts, stopping wars, helping to restore peace when an armed conflict breaks out, and promoting lasting peace in war-torn societies. However, on February 15, 1964, representatives of the UK and Cyprus requestedVI immediate action from the Security Council. The Security Council recommended the establishment of a United Nations Peacekeeping Force in Cyprus. The focus of this study is the Cyprus problem and the role of the Peace Keeping operation in that region in conflict resolution. The starting time of the research will be from 1964, when the UK and Cyprus representatives requested immediate action from the Security Council.