Yanık yoğun bakım hastalarında midazolam, alfentanilsedasyonuna ketamin ilavesinin ıl-6 ve tnf-alfa üzerineetkileri
The effects of ketamin addition to midazolam, alfentanil sedation on il-6 and tnf-alfa in burn intensive care patients
  1. Tez No: 660470
  2. Yazar: MUHANNE BEREKETOĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN GÜLTEN ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
GİRİŞ: Ketamin+midazolam+alfentanil ile midazolam+alfentanil sedasyonu uygulanan yanık hastalarında IL-6 ve TNF-α seviyeleri karşılaştırılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma S.B. Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık ve Yara Tedavi Merkezi Yanık Yoğun Bakımda takip edilen yaşları 18-60 yaş arasındaki, etik komite onayı ve hasta onamı alındıktan sonra 50 hasta üzerinde yapıldı. Hastalar rastlantısal olarak 25'er kişilik iki gruba ayrıldı. Protokol grubuna 5-20 μg/kg/dk ketamin, 0.05 mg/kg midazolam ve 0.6-1.5 μg/kg alfentanil iv infüzyonu uygulandı. Kontrol grubuna ise 0.05 mg/kg midazolam ve 0.6-1.5 μg/kg alfentanil iv infüzyonu uygulandı. Çalışmaya alınan olguların yaşı, cinsiyeti, yanık yüzdesi ve yanık türü kayıt altına alındı. Hastalardan yatış anında (0.saat), 12., 24., 48. ve 72.saatlerde olmak üzere kan örnekleri katkı maddesiz sarı kapaklı biyokimya tüplerine alındı. Hastalardan çalışma amacıyla alınan kan örnekleri 5000 devir/dk'da 4 dk santrifüj edildikten sonra üstte kalan serum kısmı ependorf saklama tüplerine konularak -80 ºC de uygun şekilde depolandı. Daha sonra serum örneklerindeki IL-6 ve TNF- α seviyeleri yarı otomatik ELİSA yöntemi ile ( IL-6 ASSAYPRO, ASSAY Max Human Interlökin-6, TNF- α Biosicience HS TNF- α Bender Med Sistems/ Avusturta kiti ile) analiz edilerek çalışıldı. BULGULAR: İki grup arasında yaş ortalamaları bakımından anlamlı farklılık bulunmamaktadır. Yanık yüzdeleri bakımından Grup P'nin ortalaması Grup K'nın ortalamasından anlamlı bir şekilde daha yüksek çıktı. IL-6 seviyesi bakımından 24. saatte iki grup arasında anlamlı bir fark tespit edildi. Ketamin uygulanan grupta IL-6 seviyesinin arttığı gözlemlendi. TNF-α seviyeleri karşılaştırıldığında ise ketamin verilen grupta 72. Saatte kontrol grubuna göre anlamlı bir şekilde düşüş olduğu ortaya çıktı. SONUÇ: Yanık hastalarında ketamin uygulamasının IL-6 seviyesini arttırırken TNF-α seviyesini düşürdüğü sonucuna varılmıştır. Bu sonuçlardan yola çıkarak ketaminin antiinflamatvar etkisinin olabileceği ve bu etkisinden yararlanılabileceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF KETAMIN ADDITION TO MIDAZOLAM, ALFENTANIL SEDATION ON IL-6 AND TNF-ALFA IN BURN INTENSIVE CARE PATIENTS INTRODUCTION: IL-6 and TNF-α levels were compared in burn patients undergoing ketamine + midazolam + alfentanil and midazolam + alfentanil sedation. MATERIAL AND METHOD: MATERIAL AND METHODS: Study was performed on 50 patients between the ages of 18-60 which followed S.B. Dr. Lütfi Kırdar Kartal Training and Research Hospital Burn and Wound Treatment Center Intensive Care after obtaining ethics committee approval and patient consent. The patients were randomly divided into two groups of 25 people. 5-20μg / kg / min ketamine, 0.05 mg / kg midazolam and 0.6-1.5 μg / kg alfentanil iv infusion were administered to the protocol group. The control group received 0.05 mg / kg midazolam and 0.6-1.5 μg / kg alfentanil iv. infusion was applied. The age, gender, percentage of burns and type of burns were recorded. Blood samples were taken into yellow-capped biochemistry tubes without additives at the time of hospitalization (0th hour), 12th, 24th, 48th and 72nd hours. Blood samples taken from the patients for the study were centrifuged at 5000 rpm for 4 minutes, then the upper serum part was placed in eppendorf storage tubes and stored appropriately at -80 C. Subsequent levels of IL-6 and TNF-α in serum samples It was analyzed and studied with the semi-automatic ELISA method (IL-6 ASSAYPRO, ASSAY Max Human Interleukin-6, TNF- α Biosicience HS TNF- α with Bender Med Sistems / Austria kit). RESULTS: There was no significant difference between the two groups in terms of mean age. The average of Group P was significantly higher than the average of Group K in terms of burn percentages. There was a significant difference between the two groups in terms of IL-6 levels at 24th hour. It was observed that IL-6 level increased in ketamine applied group. When TNF-α levels were compared, it was found that there was a significant decrease in the ketamine group at the 72nd hour compared to the control group. CONCLUSION: It was concluded that ketamine administration increased IL-6 level while decreasing TNF-α level in burn patients. Based on these results it can be thought that ketamine may have an anti-inflammatory effect and that this effect can be utilized.