Ortaokul sosyal bilgiler (5, 6 ve 7. sınıflar) ders kitaplarının inanç kavramları açısından incelenmesi
Examinaton of course books in terms of belief concepts of secondary school (5, 6 aand 7. grades) social sciences
  1. Tez No: 660469
  2. Yazar: FEYİME SAKİN TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN EKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada, birey yaşamını düzenleyen en önemli kavramlardan inanç kavramlarına 5, 6 ve 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitabında yer verilmesi durumu incelenmiştir. Ders kitapları taranarak kavram listesi oluşturulmuş ve bu kavramlar kategorilere ayrıldıktan sonra kavram kategorilerinin hangi sınıf düzeyinde ve öğrenme alanında ne sıklıkla tekrar ettiği belirlenmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi seçilmiştir. Kategorilerine ayrılan kavramlar içerik analizi yöntemiyle incelenmiş frekans tabloları sunulmuştur. İnançla ilgili toplam 127 kavramın incelendiği araştırmada 6 kavram kategorisi oluşturulmuş ve en çok kavramın 6. sınıfta kullanıldığı belirlenirken en az kavramın ise 5. sınıfta kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır. En sık tekrarlanan kavram kategorisinin inanç türleri ve ilişkili kavramlar olduğu tespit edilirken en çok inanç kavramının kullanıldığı öğrenme alanı ise kültür ve miras öğrenme alanı olarak belirlenmiştir. En az inanç kavramının kullanıldığı öğrenme alanı ise üretim, dağıtım ve tüketim öğrenme alanı olarak belirlenmiştir. Ortaokul sosyal bilgiler ders kitabında en sık kullanılan inanç kavramı ise 164 tekrar ile İslamiyet kavramı olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the situation of including belief consepts that regulate individual life, in the 5, 6 and 7th grades social studies course books was analyzed. The concept list was created by scanning the course books and after these concepts were categorized, at what grade level and in the learning area how often the consept categories were repeated. Document analysis was chosen from qualitative research methods in line with the purpose of the research. The concepts divided into categories were analyzed using content analysis method, and frequency tables were presented. In the research, in which 127 concepts about belief were examined, 6 consept categories were created and it was concluded that the most concept was used in the 6th grade, while the least consept was used in the 5th grade. The most frequently repeated concept category are types of belief and related concepts. The learning area where the concept of belief is mostly used is determined as the learning area of culture and heritage. The learning area in which the concept of least belief is used is determined as the learning area of production, distribution and consumption. The most frequently used concept of belief in secondary school social studies textbook was found to be the concept of Islam with 164 repetition.