Yenidoğan geçici takipnesinde ortalama trombosit hacmi, çekirdekli eritrosit sayısı ve pulmoner arter basınç düzeylerinin hastalık ağırlık skorlamasını belirlemedeki yeri
The effects of mean platelet volume, nucleated red blood cells and the degree of pulmonary artery pressure on defining transient tachypnea of the newborn clinical scores
- Tez No: 660481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KAHVECİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Yenidoğanın geçici takipnesi (YGT) ,fetal akciğer sıvısının resorbsiyonunda gecikmeden kaynaklanan ve doğumu izleyen ilk saatlerde ortaya çıkan sık görülen bir klinik tablodur. Klinik olarak çoğunlukla selim seyirli olduğu düşünülse de bazı vakalar ağır seyrederek invaziv solunum destek ihtiyacı duymaktadır. Bu çalışma ile hastaların yenidoğan yoğun bakım ünitesine yattıklarında bakılan tam kan sayımında MPV, nRBC düzeyleri ve ekokardiyografik olarak değerlendirilen pulmoner arter basınçlarının yenidoğan geçici takipnesinin kliniğinin derecesi arasındaki ilişkiyi saptamak amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: YGT tanısı ile hastalar yatış anında bakılan Silverman klinik ağırlık skorlamasına (0,05) Grup-2'deki hastaların nRBC değerleri, Grup-1'deki hastalara göre daha yüksek bulundu (p:0,001). Grup-2'deki hastaların RVSP ölçümleri, Grup-1'deki hastalara göre daha yüksek bulundu (p:0,001). Lojistik regresyon analizinde, nRBC yüzdesinin yatış Silverman düzeyini etkileyen en etkili bağımsız parametre olduğu saptandı (OR:7,065, CI:1,258-39,670,p:0,026). Sonuç: Çalışmamız yatış anında bakılan nRBC ve ilk 24 saatte ölçülen RVSP düzeylerinin YGT klinik ağırlık skorlamalarına etkilerinin araştırıldığı ilk çalışmadır. Yatış anında bakılan, nRBC değerleri ve ilk 24 saatte EKO ile ölçülen RVSP düzeyleri yüksek olan hastaların prognozunun kötü, ventilasyon ihtyaçları ve tedavi sürelerinin daha fazla olabileceği ve daha yakın takibe ihtiyaç duyabileceğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
Objective: Transient tachypnea of the newborn (TTN) is a common clinical picture that often occurs in the first hours after birth and stems from a delay in absorption of fetal lung liquid. Although it is considered to have a benign clinical course, some cases may have a severe course and require invasive respiratory support. In this study, it is aimed to determine the association between the value of MPV, nRBC, pulmonary artery pressure assessed with echocardiography and the clinical score of transient tachypnea of the newborn. Methods: In the present study, patients with TTN are divided into two groups according to Silverman's score (0,05). nRBC values of patiens in Group 2 were found to be higher than the patiens' in Group 1 (p:0,001). RVSP measures were higher in Group 2 when compared to Group 1 (p:0,001). In logistic regression analysis, nRBC percentage was found to be the most effective independent parameter to affect Silverman score at admission (OR:7,065, CI:1,258-39,670,p:0,026). Conclusion: This is the first study that investigates the effects of nRBC at admission and RVSP measured in the first 24 hours after admission on TTN clinical scores. It shows that patients with high nRBC values at admission and high RVSP values assessed by ecocardiography within the 24 hours after admission may have a bad prognosis, require higher ventilation, longer duration of treatment and closer follow-up of patients.