Disfonksiyone tünelli hemodiyaliz kateterlerinde balon anjiyopğlasti sonrası değişimi ile anjiyoplasti yapılmadan değişiminin patensi karşılaştırılması
Effect of additional balloon angioplasty on catheter patency in the replacement of dysfuctional tunneled hemodialysis catheters
- Tez No: 660482
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSAMİL KIRBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Hemodiyaliz hastaları gibi uzun süreli damar yolu ihtiyacı olan hastalarda damar giriş yolu hayati öneme sahiptir. Bu hastalarda santral venöz yol kullanılır ve genelde tünelli santral kataterlerden yararlanılır. Fakat, tünelli hemodiyaliz kateterlerinin bazı erken ve geç komplikasyonları vardır. Bu komplikasyonlardan en sık görüleni ve en önemlisi fibrin kılıf oluşumudur. Bu durumda tünelli kateterin çalışmasını uzatmak amacıyla intralüminal ürokinaz ya da doku plazminojen aktivatörü infüzyonu, kılavuz tel üzerinden kateter değişimi, anjiyoplasti ile fibrin kılıfın parçalanması, femoral ven veya internal juguler ven veya direkt kateter yardımıyla endovasküler kement ile fibrinin sıyrılması gibi yöntemler denenebilir. Biz bu çalışmada disfonksiyone tünelli hemodiyaliz kataterlerinin balon anjioplasti sonrası değişimi ile balon anjioplasti yapılmadan değişiminin patensi karşılaştırmasını amaçladık. Çalışmamızda 2007-2012 tarihleri arasında disfonksiyone tünelli hemodiyaliz katateri bulunan 84 hastaya yapılan balon anjiyoplasti sonrası ve balon anjiyoplasti yapılmadan kateter değişimi işlemini retrospektif olarak değerlendirdik. Yapılan 93 işlemin 41'de balon anjioplasti yapılmadan, 52'de ise balon anjioplasti ile katater değişimi yapılmıştır. Daha sonra her iki gruptaki kateterlerin 1., 3., 6. ve 12. ayda patensilerine bakıldı. Elde edilen sonuçlarda balon anjioplasti sonrası grupta patensi süresi ortalama 5 ay, balon anjioplasti yapılmayan grupta 7,1 ay olmuştur (p=0,083). İki grubun patensi süreleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak (p>0,005) anlamlı fark saptanmamıştır. Sonuç olarak disfonksiyone kateterlerde balon anjiyoplasti sonrası kateter değişimi ile balon anjiyoplasi yapılmadan değişiminin birbirine üstünlüğü saptanmamıştır. Bu gibi hallerde hastanın durumu göz önünde bulundurulup, zararı ve maliyeti düşük işlemin seçilmesi daha doğru olacaktır.
Özet (Çeviri)
Venous access is critical for patients that need long-time venous access like hemodialysis patients. Central venous access is preferred in those patients and usually central tunneled catheters are used. However, there are early and late complications of tunneled hemodialysis catheters. The most frequent and important complication is fibrin sheath formation. To increase the longevity of tunneled catheter, a few methods will be taken into consideration like intraluminal urokinase or tissue plasminogen activator infusion, catheter exchange over guidewire, fibrin sheath disruption via angioplasty, femoral vein or internal jugular vein fibrin sheath stripping or fibrin sheath stripping via endovascular snare using catheter. The aim of this study was to compare patency duration of dysfunctional tunneled hemodialysis catheter exchange after baloon angioplasty and without baloon angioplasty. In this study, we evaluated 93 catheter exchange processes after baloon angioplasty or without baloon angioplasty in 84 patients with dysfunctional hemodialysis catheter between the years of 2007 and 2012. 41 of 93 process were without baloon angioplasty and 52 of 93 process were after baloon angioplasty. We assessed patency duration of both groups in 1., 3., 6. and 12. months. The results of the study demonstrate that patency duration was 5 months in the group that catheter exchange was performed after baloon angioplasty and 7.1 months in the group without baloon angioplasty (p:0.083). Because the p value is not below 0.005, we conclude that there is no statistically significant difference between patency rates of two groups. In conclusion, comparing patency durations of dysfunctional catheter exchange and exchange after baloon angioplasty there is no superiority of one interventional procedure over other. Beside looking patient's general situation, choosing cost-effective and less harmful procedure will be more accurate.