Kanuni Sultan Süleyman Döneminde Osmanlı-Habsburg stratejilerinin Macaristan üzerinden karşılaştırmalı analizi (1520-1533)
Comparative analysis of Ottoman-Habsburg strategies Through Hungary During the Reign of Suleiman the Magnificent (1520-1533)
  1. Tez No: 660480
  2. Yazar: BİRCE ÖNKAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Osmanlı, Yavuz Sultan Selim döneminde doğu sınırını güvence altına aldığı için Sultan Süleyman'ın hâkimiyeti döneminde batıya yönelebilme olanağı buldu. Habsburglar ise çeşitli evlilikler sonucunda Kutsal Roma Germen İmparatorluğu'nda tahta geçti. Sultan Süleyman'ın Avrupa siyasetinde var olmak istemesi ve Avrupa'daki olaylar sebebiyle V. Karl ile Sultan Süleyman Macaristan'da karşı karşıya geldi. Sultan Süleyman'ın Avrupa'ya yönelişi Belgrad ile başladı. Macaristan'ın ekonomik ve siyasi zorluklar içinde olması kolay bir hedef olmasına sebep oldu ve Mohaç Savaşı ile Macaristan parçalanma evresine girdi. Osmanlı Macaristan'ı, kendine bağlı vasal bir devlet yaptı ve Transilvanya Voyvodası Zapolya'yı destekledi. V. Karl ise akrabalık ilişkilerini kullanıp Macaristan'da kardeşi Ferdinand'ın tahta çıkmasını sağladı. Böylelikle Macaristan, Habsburg hâkimiyetindeki Macaristan ve Osmanlı Macaristan'ı olarak ikiye bölündü. Bu süreç Osmanlı ve Habsburg arasında çeşitli savaşlara yol açtı. Kutsal Roma Germen'e karşı Fransız- Osmanlı ittifakı oluşması diplomatik dengeleri değiştirdi. Seferlerin seyrini lojistik imkânsızlıklar belirledi. 1533'te Habsburg ve v Osmanlı arasında bir barış sağlanması ile V. Karl ve Sultan Süleyman farklı sorunlara yönelebildi.
Özet (Çeviri)
The Ottomans ensured the security of eastern border during period of Yavuz Sultan Selim for his reason Sultan Suleyman aim at dominating the West. The Habsburg began to rule in the Holy Roman Germen Empire as a result of their marriage policies. Sultan Suleyman wanted to participate in Europan politics and there were events in Europe, therefore, Charles V and Sultan Suleyman started to struggle in Hungary. Sultan Suleyman focused on Europe after he dominated Belgrade. Hungary was experiencing economic and political difficulties, as a result, it was an easy target for the Ottoman. Hungary was divided by the battle of Mohac. Part of Hungary became a state dependent on the Ottoman, consequently, the Ottomans became to support Zapolya. Carl V supported his brother Ferdinand in order to ascend the Hungarian throne. In other words, Hungary was divided into two parts. First part of Hungary was administered by Habsburg and the other part of Hungary was the reign of Ottoman. This process led to various wars between the Ottoman Empire and the Habsburg. French- Ottoman alliance aganist the Holy Roman Empire changed the diplomatic stability. Logistical impossiblities determined the situation of vii wars. Good relations were established between Habsburg and Ottoman with the treaty of 1533, accordingly, Charles V and Sultan Suleyman focused on different problems.