Kırmızı etin tarhun ile marinasyonu ve marinasyon koşullarının optimizasyonu
Marinating red meat with tarragon and optimization of marination conditions
- Tez No: 660483
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Et ve et ürünleri bünyesinde barındırdıkları yüksek besleyici bileşenler nedeniyle sağlıklı ve dengeli beslenmede önemli yer tutmaktadır, ancak işleme ve depolama sırasında kalite ve kabul edilebilirliğini sınırlayan önemli değişikliklere maruz kalmaktadır. Bu temel bozulma olayları ürünün besleyici değerini, fiziksel, kimyasal ve duyusal kalitesini azaltan oksidasyon reaksiyonlarıdır. Son yıllarda baharat ve aromatik bitkilerin antioksidan özelliklerinden dolayı et ürünlerinde oksidasyonu önleyici doğal antioksidan ürünleri olarak kullanımı yaygınlaşmıştır.Bu çalışmada marinasyon işlemi için optimum marinasyon koşulları yanıt yüzey yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Optimizasyon çalışmasında marinasyon konsantrasyonu %5-15 ve marinasyon süresi 12-36 h aralığında bağımsız değişkenler olarak, marinasyon absorpsiyonu, toplam fenolik madde içeriği, antioksidan aktivite ve peroksit değeri ise bağımlı değişkenler olarak seçilmiştir. Ayrıca, marinasyon işlem koşullarının; nem içeriği, çözünür kuru madde, renk değişimi, pH ve marinasyon parametreleri (su ve katı kazanımı) üzerine etkileri de incelenmiştir. Marinasyon işlemi 2 faktörlü 'Central CompositeRotatable' dizayn deneme planı izlenerek gerçekleştirilmiştir. Marinasyon absorpsiyonunun, toplam fenolik madde içeriğinin ve antioksidan aktivitenin maksimum, peroksit değerinin minimum olmasını sağlayan işlem koşulları Desirability fonksiyonu yaklaşımı uygulanarak, marinasyon konsantrasyonu %15 ve marinasyon süresi 12 h olarak belirlenmiştir. Optimum noktada marine ette marinasyon absorpsiyonu %16,43, toplam fenolik madde 189,0 mg GAE/g KM, antioksidan aktivite 1366 mg troloks /g KM ve peroksit değerin 4,595meqO2/ kg et olarak hesaplanmıştır. Optimum noktada marinasyon işlemi gerçekleştirilen etler pişirilmiş ve pişirme kaybı kontrol et ve marine ette sırasıyla %49,26 ve %39,12 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Meat and meat products have an important place in a healthy and balanced diet due to the high nutritional components they contain but are subject to significant changes during processing and storage that limit their quality and acceptability. These basic degradation events are oxidation reactions that reduce the nutritional value, physical, chemical and sensory quality of the product. In recent years, due to the antioxidant properties of spices and aromatic herbs, their use as natural antioxidant products preventing oxidation in meat products has become widespread. In this study, optimum marination conditions for marination process were determined using the response surface method. In the optimization study, marination concentration was selected as independent variables in the range of 5-15% and marination duration 12-36 h, and marination absorption, total phenolic substance content, antioxidant activity and peroxide value were selected as dependent variables. In addition, marination process conditions; Their effects on moisture content, soluble solids, color change, pH and marination parameters (water and solids recovery) were also studied. The marination process was carried out following the two-factor“Central Composite Rotatable”design trial plan. The process conditions for marinating absorption, total phenolic substance content and antioxidant activity to be maximum and peroxide value to be minimum were determined by applying the decrability function approach, the marination concentration was 15% and the marination time was 12 h. At the optimum point, marination absorption in marinating meat was 16.43 %, total phenolic substance was 189.0 mg GAE / g DM, antioxidant activity was 1366 mg trolox / g DM and peroxide value was 4.595 meq O2 / kg meat. The meats marinated at the optimum point were cooked and the cooking loss was determined as 49.26 % and 39.12 % in control meat and marinated meat, respectively