A structural equation model on academic writing self-efficacy beliefs of students at English medium universities
Öğretim dili İngilizce lisans programlarına kayıtlı olan öğrencilerin akademik yazma özyeterlikleri üzerine bir yapısal eşitlik modeli
- Tez No: 660489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ÇAPA AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu araştırmada, akademik okuma özyeterliği, akademik sosyalleşme, akademik yazma çalışmaları ve akademik yazma özyeterliği arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca, akademik okuma özyeterliği değişkeninin, okuma sıklığı, kariyer ilgisi ve akademik yazma özyeterliği arasındaki ilişkiye ne ölçüde aracılık ettiğini incelenmiştir. Erişilebilir popülasyondan seçilen, öğretim dili İngilizce olan üniversitelerde öğrenim göre toplam 1060 lisans öğrencisi çalışmaya katılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler öğrenci anketi uygulaması yoluyla toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizi için ilgili tanımlayıcı istatistikler, açımlayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Ölçekler, yüksek güvenilirlik katsayıları ile iyi psikometrik özellikler göstermiştir. Model testinin sonuçlarına göre test edilen model ortalama bir uyuma sahiptir. Modeldeki yordayıcı değişkenlerin çoğu, sonuç değişkenini anlamlı şekilde yordamıştır. Elde edilen bulgular akademik okuma özyeterliği değişkeninin akademik yazma özyeterliğinin güçlü bir yordayıcısı olduğunu göstermiştir. Akademik sosyalleşme değişkenlerinden bölüm ortamı değişkeni akademik yazma özyeterliğini anlamlı olarak yordadığı, ancak öğretim üyeleri ve akranlarla ilişki değişkenlerinin akademik yazma özyeterliği üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı görülmüştür. Bölümde yürütülen kısa akademik yazma çalışmalarının akademik yazma özyeterliği arasında olumlu ve anlamlı bir korelasyon varken, uzun akademik yazma çalışmaları ile fikir üretme, dilbilgisi ve yazma mekaniği ve yazım metnini geliştirme alt boyutları arasında negatif bir korelasyon olduğu ortaya çıkarmıştır. Akademik okuma özyeterliği, okuma sıklığı, kariyer ilgisi ve akademik yazma özyeterlik değişkenleri arasındaki ilişkiye anlamlı düzeyde aracılık etmiştir. Sonuç olarak oluşturulan model akademik yazma özyeterliğinin fikir üretme alt boyutundaki varyansın %83'ünü, yazma mekaniği alt boyutundaki varyansın %68'ini, yazma metnini geliştirme alt boyutundaki varyansın %94'ünü ve yazma için özdüzenleme alt boyutundaki varyansın %86'sını açıkladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study examined the nature of the relationship among academic reading self-efficacy, academic socialization, academic writing tasks, and academic writing self-efficacy and to what extent academic reading self-efficacy mediated the relationship among reading frequency, career interest, and academic writing self-efficacy. A sample of 1060 students, studying at English-medium instruction universities, selected from the accessible population participated in the study. The data were collected through student surveys. Relevant descriptive statistics, exploratory factor analysis, confirmatory factor analysis and structural equation modeling were utilized in data analysis. The scales showed good psychometric characteristics with high-reliability coefficients. The results of structural model testing indicated a model with a mediocre fit. Academic reading self-efficacy was found to be the strongest predictor of four factors of academic writing self-efficacy namely, ideation, mechanics, organization and regulation. Among academic socialization variables, departmental environment variable also significantly predicted three factors of academic writing self-efficacy, while relationships with faculty members and peers did not have a significant effect on any of the factors. There was a positive and significant relationship among short writing tasks and academic writing self-efficacy while the long writing tasks yielded a significant negative association with ideation, mechanics, and organization. In addition, academic reading self-efficacy significantly mediated the relationship between reading frequency, career interest, and academic writing self-efficacy variables. Overall the model explained 83% of the variance in undergraduate students' academic writing self-efficacy beliefs in ideation, 68% of the variance in mechanics, 94% of the variance in organization, and 86% of the variance in regulation.