Endüstri 4.0 ile birlikte çalışma ilişkilerinde meydana gelen değişmeler
  1. Tez No: 660491
  2. Yazar: KÜBRA AYBİKE KOCADAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTÜL GÜNEŞER DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Küreselleşen dünyada tarihsel süreç içerisinde yaşanan endüstri devrimleri hiç kuşkusuz çalışma hayatını, çalışma ilişkilerini ve emek piyasasını derinden etkilemiştir. Yaşanan devrimlerin beraberinde getirdiği teknolojik dönüşümler emeğini arz eden kişiler için her zaman bir tehdit olmuştur. Bunun en temel sebebi emek gücünün yerini fonksiyonlu makinaların almış olmasıdır. Gelişen dünyada teknolojinin evrilmesi kaçınılmazdır, fakat emeğin mağduriyetinin önüne geçilmesi gerekmektedir. Tarihe bakıldığında teknolojik gelişmelerin beraberinde sistemde farklı iş kapıları açmayı başardığı görülmektedir. Aksi takdirde çalışma ilişkilerinde meydana gelecek problemler hem toplumun yapısını bozacak hem de beraberinde talep daralması ve krizleri getirecektir. Bu tez çalışmasında, Endüstri 4.0 (Dördüncü Endüstri Devrimi) olarak adlandırılan dönüşümü ve bu dönüşümü oluşturan teknolojik gelişmeler ele alınmaktadır. Bu noktaya gelmeden önceki tarihsel süreç içinde meydana gelen endüstri devrimleri ve nihayetinde meydana gelen Endüstri 4.0 açıklanmış ve bu devrimin çalışma hayatındaki etkileri incelenmiştir. Bu çalışmanın temel amacı Endüstri 4.0 ile birlikte robotlaşma, yapay zeka, akıllı fabrikalar ve nesnelerin interneti gibi yeni teknolojik gelişmelerin yarattığı dönüşümü açıklamak ve bu dönüşümün emek piyasası ve çalışma ilişkileri üzerine etkilerini incelemektir. Endüstri 4.0 dönüşümü ile birçok meslek grubunun yok olacağı, bununla birlikte yeni meslek ve çalışma alanlarının ortaya çıkacağı da öngörülmektedir. Tüm bunlardan hareketle bu tez çalışması, yeni teknolojik gelişmelerin emeğin dönüşümü üzerindeki etkilerini ve çalışma ilişkilerinde meydana getireceği değişimleri, buna bağlı olarak ortaya çıkacak sorunları incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The industrial revolutions experienced in the historical process in the globalizing world have undoubtedly deeply affected the working life, working relations and the labor market. Technological transformations brought about by the revolutions experienced have always been a threat to those who supply their labor. The main reason for this is that functional machines have replaced the labor force. It is inevitable for technology to evolve in the developing world, but the victimization of labor must be prevented. Considering the history, it is seen that technological developments have managed to open different business doors in the system. Otherwise, problems in labor relations will both disrupt the structure of society and bring along demand shrinkage and crises. In this thesis, the transformation called Industry 4.0 (Fourth Industrial Revolution) and the technological developments that make up this transformation are discussed. The industrial revolutions that took place in the historical process before reaching this point and the Industry 4.0 that eventually occurred were explained and the effects of this revolution on work life were examined. The main purpose of this study is to explain the transformation created by new technological developments such as robotization, artificial intelligence, smart factories and the internet of things with Industry 4.0 and to examine the effects of this transformation on the labor market and labor relations. With the Industry 4.0 transformation, it is predicted that many occupational groups will disappear, and new professions and working areas will emerge. Based on all these, this thesis study examines the effects of new technological developments on the transformation of labor and the changes it will cause in work relations and the problems that will arise accordingly.