Dil ve müziğin tartımsal açıdan karşılaştırılması: Ulvi Cemal Erkin'in 'Sinfonietta' adlı eseri
Comparison of language and music in terms of meter: The work of Ulvi Cemal Erkin 'Sinfonietta'
- Tez No: 660494
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Müzik, Linguistics, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kompozisyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Dil-müzik ekseninde yapılan bu çalışmada, dil ve müziğin karşılaştırılabilecek başlıkları açıklanmış daha sonra bu karşılaştırma alanlarından tezimizin ana hatlarını oluşturan ritim ve tartım olguları ele alınmıştır. Dil ve müzik ilişkisinin tartımsal açıdan sahip olduğu özellikler incelendikten sonra bir dili anadili olarak kullanan bestecinin eserlerinde o dilin tartımsal özelliklerinin yer alacağı tezi ortaya konmuştur. Yapılmış olan çalışmaların ve literatür taramalarının sonucunda Türkiye'de bu tür çalışmaların çok az sayıda olduğu görülmüştür. Türkiye Türkçesinin tartımsal kimliği ortaya konduktan sonra Ulvi Cemal Erkin'nin“Sinfonietta”sı örnek olarak verilmiş ve niceliksel karşılaştırma yöntemi ile tartımsal analizleri yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda bir dili anadili olarak kullanan bestecinin eserlerinde o dilin tartımsal yapı özelliklerine rastlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study conducted on the axis of language-music, the comparable subtopics of language and music are explained and then from these comparison areas, the rhythm and meter phenomena that constitute the main lines of the thesis are discussed. After the quantitative elements of the relationship between language and music are examined the thesis of the composer, who is a competent native speaker, in which the quantitative elements of that language in his works are included. As a result of the work carried out, such studies and literature in Turkey have been found to be very few. After the meter identity of Turkish of Turkey has been examined,“Sinfonietta”of Ulvi Cemal Erkin has been given as an example and meter analysis has been made by quantitative comparison method. As a result of the study, it is observed that the quantitative structural elements of the language have been encountered in the works of the composer who is a native speaker.