Dinlerde kehanet anlayışı
Divination understanding in religions
- Tez No: 660493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR KIYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kadim toplumların sosyal yaşamında önemli bir yer tutan kehanet, bütün dinlerde ve toplumlarda yaşam şeklini belirleyen önemli bir role sahiptir. İşte bu çerçevede kehaneti konu alan çalışmamız, dinlerde yer alan kehanet olgusunu ve bazı kâhinleri ele almıştır. Çalışma esnasında öncelikle başvurulan kaynaklar; bibliyografik eserler, tarih kitapları, sözlükler, hadis eserleri, tefsir kitapları ve kutsal kitaplar olmuştur. Kehanet, çok eski zamanlardan beri var olan bir uzmanlık alanıdır. Kehanet, kısaca sezgi veya bir takım işaretlerin yorumlanmasıyla gelecekte gerçekleşecek olayları haber verme faaliyeti olarak tanımlanabilir. Eski uygarlıklar içerisinde nerdeyse bütün dinlerde kâhinlik çalışmalarına önem verilmiştir. Özellikle Antik Çağlar'da birçok toplumda kehanet inancı bulunmaktadır. Kehanet inancı, Hitit, Roma, Hint, Mısır vs. gibi kültürlerde de farklı şekillerde kendini gösterse de bu kültürlerin hepsinde önemli bir yere sahiptir. Bunların yanı sıra birçok dini gelenekte özellikle de İslamiyet, Hıristiyanlık ve Yahudilik gibi semavi dinlerde kehanet olgusunun yeri tezimizde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Prophecy which has an important place in the social life of ancient societies , has an important role in determining the way of life in all religions and societies. In this context, our study on prophecy has dealt with the phenomenon of divination in religions and some prophets. Primarily sources referring during the study; bibliographic works, history books, dictionaries, hadith works, tafsir books and holy books. Since ancient civilizations prophecy is a specialty that has existed. Prophecy briefly with intuition or inspiration or some signs with commentary by events occurring in the future can be defined as the prediction work. There is hardly any civilization among the ancient civilizations that did not give importance to priesthood studies. There are prophetic beliefs in many societies in ancient times. In spite of there are differences between the belief in prophecy, Hittite, Roman, Indian, Egypt etc. It has an important place in like this cultures. In addition to these, the place of prophecy in heavenly religions such as Islam, Christianity and Judaism has been explained in our thesis.