Preterm bebeklerde biberon ve enjektörle beslenme yöntemlerinin tam emzirmeye geçiş ve emme başarısı üzerine etkisi
The effect of feeding methods of bottle and injector on the transition to full breastfeeding and sucking success in preterm newborns
- Tez No: 660501
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK KONUK ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Araştırma preterm bebeklerde biberon ve enjektörle beslenme yöntemlerinin tam emzirmeye geçiş süresi ve emme başarısı üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla klinik, randomize kontrollü ve deneysel olarak yapılmıştır. Araştırma Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi ve Neonatoloji Kliniği'nde Şubat 2019- Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini yapılan güç analizi sonucu, yenidoğan yoğun bakım kliniğinde takip edilen 62 preterm yenidoğan oluşturmuştur (31 biberonla beslenme grubu, 31 enjektörle beslenme grubu). Verilerin toplanmasında, Tanıtıcı Bilgi Formu, Preterm Bebek İzlem Formu ve LATCH Emzirme Tanılama Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada biberon ve enjektörle beslenme grubunda yer alan bebeklerin beslenmeleri yapılmış ve ilk emzirme sırasında, 48 saat sonra ve taburculuk öncesi emme başarıları ve emzirmeye geçiş süreleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted clinically, randomized controlled and experimental to determine the effect of feeding methods of bottle and injector on the transition to full breastfeeding and sucking success ın preterm newborns. The research was carried out between February 2019 and November 2019 at the Neonatal Intensive Care Unit and Neonatology clinic of Düzce University Health Practice and Research Centre. As a result of the strength analysis, which sampled the study, 62 preterm newborns followed in Neonatal Intensive Care Unit (31 bottle feeding group, 31 injector feeding group). Data were collected by using the Descriptive Information Form, Preterm Infant Follow-up Form and LATCH Breastfeeding Diagnostic Scale. The infants in the syringe and bottle feeding group were fed and the sucking successes and transition times to breastfeeding were evaluated during the first breastfeeding, after 48 hours and before discharge.