Türk yazarlar tarafından yazılmış elektro gitar metotlarının öğretim yöntemleri ve didaktik açıdan incelenmesi
Teaching methods and didactic examination of electric guitar methods written by Turkish writers
- Tez No: 660502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. E. CEYLAN ÜNAL AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada Türk yazarlar tarafından yazılan tüm elektrogitar eğitim metotları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırma metodu olarak betimsel yöntem ve tarihsel tarama yöntemi kullanılmıştır. İlk bölümde enstrümanın tarihçesi ve gelişiminden bahsedilmiş, ardından metotlar analiz edilmiştir. Analiz ederken baz alınan ana parametre metodun başlangıç seviyesinden ileri seviyeye gelinceye kadar enstrüman öğretiminde teknik ve teori konularında düzey yükseltmedeki basamaklandırma başarısı olmuştur. Analizlerde çıkan sonuçlar detaylı bir biçimde yazılmış ve son olarak da metotların karşılaştırması yapılmıştır. Metotların barındırdığı ortak içerikler tespit edilmiş, konu basamaklandırma başarısı sıralanmış, elektrogitar öğretisine yaklaşım şekilleri açıklanmıştır. Ortaya çıkan tüm bu bulgular yazılı ve tablo biçiminde sunulmuştur. Sonuç olarak, Türk yazarlar tarafından yazılmış elektrogitar metotları konu basamaklandırma açısından geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, all electric guitar training methods written by Turkish authors were analyzed comparatively. Descriptive method and historical survey method were used as research methods. In the first part, the history and development of the instrument is mentioned, then the methods are analyzed. The main parameter taken as basis in the analysis has been the success of stepping up the level of technique and theory in instrument teaching from the beginner level to the advanced level of the method. The results of the analyzes were written in detail and finally, the comparison of the methods was made. The common contents of the methods were determined, the success of subject stratification was listed, and the approaches to the electric guitar teaching were explained. All these findings were presented in written and tabular form. As a result, electric guitar methods written by Turkish authors should be developed in terms of subject cascading.