Post aktivasyon potansiyelinin futbolcularda performans üzerine etkisi
The effect of post activation potential on performance in soccer players
  1. Tez No: 660503
  2. Yazar: VOLKAN SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURPER ÖZBAR, PROF. DR. ERTUĞRUL GELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmanın amacı, Post Aktivasyon Potansiyelinin (PAP) futbolcularda performansa olan etkisini incelemekti. En az 5 yıllık futbol geçmişine sahip, yaş ortalaması 18,7±,86 yıl, boy ortalaması 175,8±5,9 cm, vücut ağırlığı ortalaması 65,7±7,2 kg, beden kitle indeks ortalaması 21,2±2,1 olan 22 erkek futbolcu çalışmaya gönüllü olarak katıldı. Sporcuların, boy-kilo, beden kitle indeksi (BKİ), 1 Maksimum Tekrarları (1 MT) belirlendikten sonra oluşturulan ısınma protokolleri (kontrol, dinamik, 90° statik ve 130° statik açılarda) crosstab yöntemiyle uygulandı. Isınma protokollerinden sonra dikey sıçrama, durarak uzun atlama ve 10-20-30 m sprint testleri gerçekleştirildi. Her protokol arasında 48 saat dinlenme verildi. Kontrol protokolünde; ısınmadan sonra 3 dk dinlenme, Dinamik protokolünde; ısınma, 2 tekrar squat 1 MT %90, 3 dk dinlenme, Statik (90° açı) protokolünde; ısınma, 2 sn squat 1 MT %90, 3 dk dinlenme, Statik (130° açı) protokolünde; ısınma, 2 sn squat 1 MT %90, 3 dk dinlenme yapıldı. Tüm protokollerin ardından 1-3-5-7 ve 9. dakikalarda sırasıyla dikey sıçrama, uzun atlama ve sürat (10-20-30 m) testi gerçekleştirildi. Testler sonucunda elde edilen veriler Shapiro Wilkes W-testi sonuçlarına göre, verilerin normal dağılıma sahip olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the effect of Post Activation Potential (PAP) on performance in football players. 22 male football players with at least 5 years football history, average age 18.7±,86 years, height average 175.8±5.9 cm, body weight average 65.7±7.2 kg, body mass index average 21.2±2.1 participated as volunteers to study. Warm-up protocols (control, dynamic, 90° static and 130° static angles) were applied with crosstab method after determining height-weight, body mass index (BMI), 1 maximum repetitions (1 RM) of the athletes. After warming protocols, vertical jump, standing long jump and 10-20-30 m sprint tests were performed. They were given 48 hours rest between each protocol. In the control protocol; 3 minutes of rest after warm-up, in the Dynamic protocol; warm-up, 2 repetitions, 1 RM 90%, 3 minutes rest, Static (90° angle) protocol; warm-up, 2 sec squat 1 RM 90%, 3 min rest, Static (130° angle) protocol; warm-up, 2 sec squat 1 RM 90%, 3 minutes rest were done. After all protocols, vertical jump, long jump and speed (10-20-30 m) test were performed in 1-3-5-7 and 9 minutes, respectively. According to the results of the Shapiro Wilkes W-test, the data was determined to have a normal distribution.