YNH24 ve 32HVR alfa globin DNA tekrar bölgelerinin southern blot yöntemi ile Türk toplumundaki alllel frekanslarının saptanması
  1. Tez No: 66054
  2. Yazar: DİDEM ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET DNA parmakizi olarak adlandırılan ve bireye özgü hiperdeğişken bölgelerin tespit edilmesine dayanan yöntem, özellikle moleküler biyolojide gelişen teknikler sonucu son derece fazla uygulama alanı bulmuştur. Adli tıbbın yanı sıra klinik mikrobiyoloji, popülasyon çalışmaları, bitki ve hayvan ıslahı gibi konularda ve doku uygunluğu olup olmadığını ortaya çıkarmak üzere organ nakli çalışmalarında da bu teknik yerini almıştır. Bu çalışmada oldukça yüksek polimorfizm gösteren 3'HVR alfa globin ve D2S44 bölgeleri çalışılmıştır. Çalışmalarımızda Türk toplumundan rastgele seçilmiş 41 birey kullanılmıştır. 16. kromozomda bulunan 3'HVR oc-globin genine özgül 3'HVR probu ve 2. kromozomda bulunan D2S44 genine özgül pYNH24 probu kullanılarak bu bireylerin DNA parmakizi çıkartılmıştır. Tez çalışması boyunca periferal kandan DNA izolasyonu, restriksiyon endonükleaz analizi, agaroz jel elektroforezi, bakteriden plasmid izolasyonu ve Southern blot hibridizasyonu teknikleri kullanılmıştır. Rastgele seçilmiş bireylerde pYNH24 probu ile büyüklükleri 1.3-5.5kb arasında değişen 8 allel, 3'HVR probu ile büyüklükleri 1.1 - 5.3 kb arasında değişen 7 allel belirlenmiştir. Bunların içerisinde pYNH24 için en sık %37.5 frekansla 3.0kb allel, 3'HVR için ise %47.61 frekansla 3.1kb allel gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The method based on detecting the individual specific hypervariable regions called DNA fingerprinting have found many fields of application, due to the developing techniques especially in molecular biology. In addition to the forensic medicine, the technique is used in clinical microbiology, population studies, plant and animal breeding and also in organ transplantation studies to evaluate the tissue compatibility. In this study 3'HVR alpha globin and D2S44 regions performing highly polymorphism were examined. 41 unrelated individuals chosen randomly among the Turkish population were studied. The DNA fingerprints of these individuals were obtained by using 3'HVR probe to 3'HVR a-globin gene on chromosome 16 and pYNH24 probe to D2S44 gene on chromosome 2. DNA isolation from the peripheral blood, restriction endonuclease analysis, agarose gel electrophoresis, plasmid isolation from bacteria and Southern blot hibridization techniques were used in the study. Among the randomly selected individuals, 8 different alleles (between 1.3- 5.5kb) by pYNH24 probe and 7 different alleles (between 1.1-5.3kb) by 3'HVR alpha globin probe were determined. Among these, for pYNH24, 3.0kb alleles with 37.5% frequency and, for 3'HVR, 3.1 kb alleles with 47.61 % frequency were found to be the most frequent ones.