Tavuk embriyolarında fibronektin dağılımı üzerine pentakloronitrobenzen'in etkilerinin immünohitokimyasal olarak incelenmesi
- Tez No: 66055
- Danışmanlar: PROF. DR. DÜRDANE KOLANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmada, White Leghorn ırkı tavuk embriyolarının erken gelişim evrelerinde, immünohistokimyasal boyama yöntemi kullanılarak fibronektin dağılımı incelenmiş ve pentakloronitrobenzenin bu dağılıma etkisi araştırılmıştır. Yağda çözülmüş pentakloronitrobenzen, günlük alınabilir dozun 10 katı ve 100 katı olmak üzere iki farklı doz şeklinde döllenmiş tavuk yumurtalarına uygulanmıştır. Inkübasyon sonucu istenilen evrelerdeki embriyolardan kesitler alınmış ve immünohistokimyasal boyama yöntemi ile boyanmıştır. Bu boyama sonucu, kontrol grubundaki embriyo kesitlerinde özellikle evre 18' de sömitlerde, solungaç yarıklarında, beyin, akciğer, böbrek ve karaciğer gibi organların gelişeceği bölgelerde yoğun bir fibronektin dağılımı gözlenmiştir. Günlük alınabilir dozun 10 katı ve 100 katı şeklinde pentakloronitrobenzen uygulanan tavuk embriyolarının özellikle evre 23 ve 25 gibi daha ileri evrelerinden alınan kesitlerde gelişme geriliği dikkat çekmektedir. Bu evreler kontrol grubuyla karşılaştırıldığında göz, sömitler, böbrek tübülleri ve akciğer gibi organların oluşacağı bölgelere göç eden hücrelerin farklılaşmasında gecikme ve bu nedenle de organların oluşumunda gerileme gözlenmiştir. Sonuç olarak, Türkiye' de yaygın bir şekilde kullanılan bir fungusit olan pentakloronitrobenzenin, tavuk embriyolarına günlük alınabilir dozun 10 katı ve 100 katı şeklinde yapılan uygulamada fibronektin üzerine etki ettiği, embriyonik gelişimi etkilediği ve bazı organların gelişiminde bir gerilemeye neden olduğu düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, fibronectin distribution on the early stages of White Leghorn chick embryos was investigated by using immunohistochemical staining method and the effect of pentachloronitrobenzene on this distribution was investigated. Two different pentachloronitrobenzene solutions in oil of 10 and 100 fold of the daily acceptable dose was applied to fertilized chick eggs. After incubation, sections from the desired stages of embryos were taken and stained using immunohistochemical staining method. On the sections of the control group, especially on stage 18, high fibronectin density was observed in the regions where organs like somites, gill openings, brain, lungs, kidney and liver were expected to develop. A decrease in growth was observed on the further stages like stages 23 and 25 of pentachloronitrobenzene treated embryos. Compared to the control group, it was found that a delay on the formation of the organs occured due to the delay on the differentiation of the cells migrating to the regions where organs like eyes, somites, kidney tubulles and lungs were to be formed. As a result, it was found out that application of pentachloronitrobenzene, which was a widely used fungucide in Turkey, at doses of 10 and 100 fold of the daily acceptable dose on chick embryos affected the fibronectin distribution and the embryo development and also caused a delay on the formation of certain organs.