Mardin ve Diyarbakır bölgelerinden toplanan sumak bitkilerinden elde edilen sumak baharatının fizikokimyasal ve antioksidan özellikleri
Physicochemical and antioxidant properties of sumac spices which obtained from sumac plants collected from Mardin and Diyarbakir regions
  1. Tez No: 660557
  2. Yazar: FATMA ÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN VARDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada Diyarbakır ve Mardin yörelerinde kullanımı çokça yaygın olan sumak bitkisi baharatının antimikrobiyel, antioksidan ve fizikokimyasal özelliklerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla Diyarbakır'ın Eğil, Hazro, Hani, Bismil, Çermik ve Kulp ilçeleri, Mardin'in Savur, Mazıdağı, Midyat ve Derik ilçelerinin merkez ve köylerinden alınan numuneler kullanılmış ve sonuçlar birbirileri arasında kıyaslanmıştır. Diyarbakır ve Mardin'den alınan numunelerin her biri üzerinde çalışmalar ayrı ayrı yapılmış olup özellikle antimikrobiyel ve antioksidan açıdan oldukça zengin bulgular tespit edilmiştir. Analizler toplanan numunelerin sulu ekstraktları üzerinden değerlendirmeye alınmış olup, Folin-Ciocalteu metoduyla yapılan toplam fenolik madde içerik tayininde en yüksek oran, Diyarbakır Çermik'ten alınan 1. numunede gözlemlenmiştir ve bu değer 82.2 mg gallik asit/g sumak olarak kaydedilmiştir. Toplam flavonoid madde içeriği 7.55 mg kateşin/g sumak ve 75.7 DPPH % inhibisyon değeri ile yine en yüksek değerler Çermikten alınan 1. numunede gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the antimicrobial, antioxidant and physicochemical properties of sumac plant spice, which is widely used in Diyarbakır and Mardin regions. For this purpose, samples taken from the center and villages of Eğil, Hazro, Hani, Bismil, Çermik and Kulp districts of Diyarbakır and Savur, Mazıdağı, Midyat and Derik districts of Mardin were used and the results were compared between each other. Studies on each of the samples taken from Diyarbakır and Mardin were conducted separately, and especially rich in antioxidant findings. The analyzes were evaluated on the aqueous extracts of the collected samples, and the highest rate in the determination of total phenolic substance content by the Folin-Ciocalteu method was observed in the 1st sample taken from Diyarbakır Çermik and this value was recorded as 82.2 mg gallic acid/g sumac. The highest total flavonoid content (7.55 mg catechin/g sumac) and inhibition value (75.7 % DPPH) were also observed in the 1st samplet aken from Çermik.