Farklı anaçlara aşılı bazı sofralık üzüm çeşitlerinde boğum düzeyine bağlı olarak vegetatif gelişmenin incelenmesi
Investigation of vegetative growth in some grape varieties grafted on different rootstocks depending on the node level
- Tez No: 660556
- Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN GÜRSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bağcılıkta anaçların üzerine aşılanan çeşitlerin belirlenmesi ile sağlıklı bir gelişme ve büyüme sağlanabilir. Bu araştırmada 110 R ve 1103 P anaçlarına aşılı ait bazı sofralık üzüm çeşitlerinden; Red Globe, Barış, Hatun Parmağı ve Horoz Karası çeşitlerinin 1 yıllık yaşlı dalları göz düzeylerine göre kesilip gözlerin sürmeye zorlanmasıyla, vegetatif gelişimleri göz düzeylerine göre incelenmiştir. Bu çalışmada; canlı çelik oranı, çelik yaş ve kuru ağırlığı, kök uzunluğu, kök sayısı, kök yaş ve kök kuru ağırlığı, sürgün çapı, sürgün uzunluğu, sürgün yaş ve sürgün kuru ağırlığı, yaprak sayısı, yaprak yaş ve yaprak kuru ağırlığına ait parametreler incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre; anaçlar, bitkinin vegetatif gelişimi üzerine etkilidir. 1103 P anacı üzerine aşılı çeşitlere ait çeliklerin gelişimlerinin 110 R anacı üzerine aşılı çeşitlere kıyasla daha sağlıklı olduğu görülmüştür. Red Globe üzüm çeşidine ait çeliklerin ise; her iki anaçla olan kombinasyonları genel olarak değerlendirdiğimizde ön plana çıkmıştır. Göz seviyelerinde ise; 4 ile 11. gözler arasında bitki gelişiminin daha iyi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
A healthy development and growth can be achieved by determining the varieties grafted on rootstocks in viticulture. In this research, among the table grape varieties of some. grafted on 110 R and 1103 P rootstocks; The vegetative development of the Red Globe, Barış, Hatun Parmağı and Horoz Karası varieties were cut according to the bud level and the vegetative development was examined according to the bud levels. In this study; The parameters of live bud ratio, cut age and dry weight, root length, root number, root wet and root dry weight, shoot diameter, shoot length, shoot wet and shoot dry weight, leaf number, leaf age and leaf dry weight were examined. According to the findings obtained; rootstocks are effective on the vegetative growth of the plant. Growth of cuttings of varieties grafted on 1103 P rootstock was found to be healthier than varieties grafted on 110 R rootstock. The bud belonging to the Red Globe variety are; When we evaluate the combinations with both rootstocks in general, it came to the fore. At bud levels; Plant growth was found to be better between bud 4 and 11.