Hipoparatiroidili hastaların gerçek yaşam verileri ve yaşam kalitelerinin incelenmesi
Investigation of real life data and quality of life of patients with hipoparathyroid
- Tez No: 660589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER PEKKOLAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Hipoparatiroidizm(HipoPT), düşük serum kalsiyum(Ca) ve artmış serum fosforuna rağmen paratiroid hormonu (PTH)'nundüşük veya normal olduğu, nadir bir endokrin hastalıktır. HipoPT'nin en sık nedeni cerrahi sırasındabezlerin istenmeden çıkarılması veya zarar görmesidir.Bu çalışmadaki amacımızüçüncü basamak bir endokrin merkezindeHipoPT tanısıyla takip edilen hastalarındemografik, etyolojik, fizik muayene, laboratuvar, tedavi özelliklerinin belirlenmesi ve yaşam kalitelerini normal sağlıklı popülasyona göre karşılaştırmaktır. Yöntem: Bu çalışmaya1 Ocak 2010 ile 31 Aralık 2019tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Erişkin Endokrinoloji polikliniğine başvuran HipoPT tanılı hastalar retrospektif olarak alındı. Çalışmaya ≥18 ve
Özet (Çeviri)
Purpose: Hypoparathyroidism (HypoPT) is a rare endocrine disease in which parathyroid hormone (PTH) is low or normal despite low serum calcium and increased serum phosphorus. The most common occurrence of HypoPT is the involuntary removal or damage of the glands. Our aim in this study is to compare the demographic, etiological, physical examination, laboratory, treatment characteristics and quality of life of the patient followed up with a diagnosis of HypoPT in a tertiary endocrine center with respect to the normal healthy population. Method: In this study, patients with a diagnosis of HypoPT who admitted to the Adult Endocrinology outpatient clinic of Dicle University Medical Faculty Hospital between January 1, 2010 and December 31, 2019 were retrospectively included. All HypoPT patients aged >18 and