Hipoparatiroidi nedeni ile tedavi alan hastalarda hipoparatiroidiye ve tedaviye bağlı komplikasyonların değerlendirilmesi
Evaluation of complications related to hypoparathyroidism and treatment in patients receiving treatment for hypoparathyroidism
  1. Tez No: 859036
  2. Yazar: SEVİM NUR BOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETTAH ACIBUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Hipoparatiroidi Nedeni ile Tedavi Alan Hastalarda Hipoparatiroidiye ve Tedaviye Bağlı Komplikasyonların Değerlendirilmesi Amaç: Hipoparatiroidizm, parathormonun (PTH) yokluğundan veya PTH direncine bağlı PTH'nın etkisizliğinden kaynaklanan hipokalsemi ve hiperfosfatemi ile karakterize nadir görülen bir endokrinolojik hastalıktır. Çoğunlukla tiroid veya boyun cerrahisi sırasında paratiroid bezlerinin hasar görmesi veya çıkarılması, nadiren de otoimmün ve genetik sebepler hipoparatiroidizme sebep olmaktadır. Tedavide aktif D vitamini ve kalsiyum preparatları kullanılmaktadır. Hastalığa ve tedaviye bağlı komplikasyonlar gelişebilmektedir. Bu çalışmamız ile hipoparatiroidi tanılı hastalarda hastalık ve tedavi ile alakalı komplikasyonların sıklığını ve komplikasyonlar ile ilişkili faktörleri tespit etmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğine 01.12.2022 ile 01.06.2023 tarihleri arasında başvuran ve en az 1 yıl medikal tedavi alan hipoparatiroidi tanılı hastalar dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalara ait verilere başvuru esnasında alınan anamnez, laboratuvar tetkikleri, hastane ve E-nabız sistemindeki görüntülemeler ile ulaşıldı. Hastaların göz muayenesinde katarakt varlığı, renal ultrasonda (Usg) nefrolitiazis ve nefrokalsinozis varlığı, beyin bilgisayarlı tomografide (BT) bazal ganglion kalsifikasyon varlığı ve Dual Enerji X-ray Absorptiometre (DEXA) değerleri kaydedildi. Hastaların demografik verileri, tansiyon arteriyel (TA) ölçümü ve vücut kütle indeksleri (VKI) hesaplandı. Başvuru anında hastaların hipoparatiroidi sebepleri, eşlik eden hastalıkları, kullandıkları ilaçlar ve dozları, ilaçları alma süreleri, hastaların son 1 yılda hastane yatış öyküleri, hipokalsemik nöbet öyküleri ve tanı sonrası psikiyatrik hastalık varlığı kaydedildi. Sonuçlar hastalarda görülme sıklığı ve gruplara ayrılarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya hipoparatiroidi tanısı alan 57 hasta dahil edildi. Hastaların en düşük 20, en yüksek 72 yaş; yaş ortalamalarının ise 45,7±11,7 yıl olduğu saptandı. Hastalardan %84,2'si kadın, %15,8'i erkek idi. Hastaların %17'sinde renal usg bulgularında nefrokalsinozis (%77,8) ve nefrolitiazis (%22,2'sinde) gözlendi. Hastaların %23,1'inde Beyin BT'de bazal gangliyon kalsifikasyonu mevcuttu. Patolojik DEXA bulguları hastaların %18,9'unda saptanmış olup bunlar osteopeni (%70) ve osteoporoz (%30) şeklinde gözlendi. Göz muayenesi yapılan hastaların %36,4'ünde katarakt bulguları saptandı. Hastalar etyolojik nedenlere göre post operatif hipoparatiroidi ve diğerleri şeklinde iki gruba ayrıldı. Post operatif hipopratiroidi grubu 36 (%63,2) hasta ile araştırmanın grubunu oluştururken; 18 (%31,6) idiyopatik, 3 (%5,26) otoimmun hipoparatiroidi tanısı alan 21 hasta ise diğerleri grubuna dahil edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of Complications Related to Hypoparathyroidism and Treatment in Patients Receiving Treatment for Hypoparathyroidism Aim: Hypoparathyroidism is a rare endocrine disorder characterized by hypocalcemia and hyperphosphatemia due to the absence of parathyroid hormone (PTH) or ineffectiveness of PTH due to PTH resistance. It is commonly caused by damage or removal of parathyroid glands during thyroid or neck surgery, and rarely by autoimmune and genetic factors. The treatment involves the use of active vitamin D and calcium preparations. Complications related to the disease and treatment can occur. In this study, we aimed to determine the frequency of complications related to the disease and treatment in patients diagnosed with hypoparathyroidism and identify factors associated with complications. Methods: The study included patients diagnosed with hypoparathyroidism who applied to the Endocrinology and Metabolism Diseases outpatient clinic of the Health Sciences University Adana City Training and Research Hospital between December 01, 2022, and June 01, 2023, and received medical treatment for at least 1 year. Data related to the included patients were obtained from medical history taken during the visits, laboratory tests, and imaging studies in the hospital and E-nabız system. Cataract presence in eye examination, presence of nephrolithiasis and nephrocalcinosis in renal ultrasound (USG), presence of basal ganglion calcification in brain computed tomography (CT), and Dual-Energy X-ray Absorptiometry (DEXA) values were recorded. Demographic data, arterial blood pressure (BP) measurements, and body mass index (BMI) calculations were performed. At the time of application, the causes of hypoparathyroidism, accompanying diseases, medications and doses used, duration of medication use, hospitalization history in the last 1 year, hypocalcemic seizure history, and presence of psychiatric illness after diagnosis were recorded. The results were evaluated by dividing them into groups according to the frequency in patients. Results: A total of 57 patients diagnosed with hypoparathyroidism were included in the study. The age of the patients ranged from 20 to 72 years, with a mean age of 45.7±11.7 years. Of the patients, 84.2% were female and 15.8% were male. Nephrocalcinosis was observed in 17% of the patients, with nephrocalcinosis in 77.8% and nephrolithiasis in 22.2% of them. Basal ganglion calcification was present in 23.1% of the patients in brain CT. Pathological DEXA findings were found in 18.9% of the patients, with osteopenia in 70% and osteoporosis in 30%. Cataract findings were detected in 36.4% of the patients who underwent eye examination. Patients were divided into two groups based on etiological reasons as postoperative hypoparathyroidism and others. While the postoperative hypoparathyroidism group consisted of 36 (63.2%) patients, 18 (31.6%) were included in the others group, with 18 being idiopathic and 3 (5.26%) receiving a diagnosis of autoimmune hypoparathyroidism.