Harran ovası koşullarında doğal renkli bazı pamukgenotiplerinin verim ve verim unsurlarının belirlenmesi
An assessment on yield and yield components of some naturallycolored cotton genotypes in Harran plain conditions
- Tez No: 660604
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HALİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 678
Özet
Bu çalışma, Harran Ovası koşullarında doğal renkli bazı pamuk genotiplerinin verim ve verim unsurlarının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Deneme Şanlıurfa İli Akçakale İlçesi Akkeçi Köyü'nde 2019 yılı pamuk yetiştirme sezonunda tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Denemede, değişik renk tonlarındaki genotipler kullanılmıştır. Her parsel 10 metre uzunluğunda 4 sıralı, sıra arası 75 cm, sıra üzeri mesafe ise 10 cm olarak düzenlenmiştir. Denemede; kütlü pamuk verimi, bitki boyu, odun dalı sayısı, meyve dalı sayısı, koza sayısı, koza kütlü pamuk ağırlığı, çırçır randımanı, 100 tohum ağırlığı, lif indeksi, lif inceliği, lif uzunluğu, lif mukavemeti ve kısa elyaf oranı özellikleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda; doğal renkli pamuk genotiplerinin kütlü pamuk verimleri 43.11-292.96 kg/da arasında değişim göstermiştir. En yüksek kütlü pamuk verimi Nazilli DT 15 ve Akdemir genotiplerinden, en yüksek bitki boyu Deve Tüyü genotipinden, en yüksek odun dalı sayısı Nazilli DT 11 genotipinden, en yüksek meyve dalı sayısı Nazilli DT 15 ve Emirel genotiplerinden, en yüksek koza sayısı Marcel Leaf (Brown) genotipinden, en yüksek koza kütlü pamuk ağırlığı Kahve, Nazilli DT 13 ve Nazilli DT 11 genotiplerinden, en yüksek çırçır randımanı Nazilli DT 15, Taba ve Akdemir genotiplerinden, en yüksek 100 tohum ağırlığı Nazilli DT 13 ve Brown Egyptian genotiplerinden, en yüksek lif indeksi Nazilli DT 13 ve Taba genotiplerinden, en yüksek lif mukavemeti ve en düşük kısa lif oranı Deve Tüyü-101 genotipinden, en ince lifler Yeşil Lif ve Nazilli DT 15 genotiplerinden, en yüksek lif uzunluğu ise Deve Tüyü genotipinden elde edilmiştir. Harran Ovası koşullarında üretim amacıyla yapılacak olan yetiştiricilikte üreticilere Nazilli DT 15 ve Akdemir genotiplerinin önerilmesi sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to an assesment yield and yield components of some naturally colored cotton genotypes in Harran Plain condition. The experiment was established as a randomized complete block design with three replications in Akkeçi village, Akcakale County, Sanliurfa province in 2019 cotton growing season. In the experiment, genoytpes in different color tones were used. Each plot was arranged of 10 m length with four rows, and inter-row and intra-row spaces were 75 and 10 cm, respectively. In the study, seed cotton yield, plant height, number of monopodial branches, number of sympodial branches, number of bolls, boll seed cotton weight, ginning outturn, 100 seed weight, fiber fineness, fiber length, fiber strength and short fiber index properties were examined. In theresult; the seed cotton yields of naturally colored cottons varied between 431.1-2420.5 kg ha-1, While the highest seed cotton yield was obtained from the Nazilli DT 15 and Akdemir genotypes, the situation in the other parameters examined as follows. The highest plant height from the Deve Tüyü genotype, the highest number of monopodial branches from the Nazilli DT 11 genotype, the highest number of sympodial branches from the Nazilli DT 15 and Emirel genotypes, the highest number of bolls from the Marcel Leaf (Brown) genotype, the highest boll seed cotton weight from the Kahve, Nazilli DT 13 and Nazilli DT 11 genotypes, the highest ginning outturn from the Nazilli DT 15, Taba and Akdemir genotypes, the highest 100 seed weight from the Nazilli DT 13 and Brown Egyptian genotypes, the highest lint index from the Nazilli DT 13 and Taba genotypes, the highest fiber strenght and the lowest short fiber index from the Deve Tüyü-101 genotype, the thinnest fibers from the Yeşil Lif and Nazilli DT 15 genotypes and the highest fiber length was obtained from the Deve Tüyü genotype. It was concluded that Nazilli DT 15 and Akdemir genotype can be recommended to the producers in cultivation to be done under the Harran Plain conditions.