Sapsız meşe (Quercus petraea) ve karaçamın (Pinus nigra arnold) yüzey pürüzlülük değerlerinin araştırılması
Studies on surface roughness values of bay oak (Quercus petraea) and crimean pine (Pinus nigra arnold)
- Tez No: 66061
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
in ÖZET Bu çalışmada; rendelenmiş ve zımparalanmış sapsız meşe ve karaçam numunelerinin yüzey pürüzlülük değerlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bunun için, kalınlık makinası ve osilasyonlu zımpara makinasının besleme hızlarına göre 3 bıçaklı olarak rendelenmiş ve 80 numaralı zımpara bandı ile zımparalanmış 160 adet örnekten yararlanılmıştır. Deney örnekleri üzerinde, liflere dik yönde 5 um yarıçaplı iğne uç ile 4 mm tarama mesafesinde (rikc) ölçümler yapılmıştır. Ra, Rz ve Rmax yüzey pürüzlülük değerleri belirlenmiştir. Yüzey pürüzlülük değerleri sapsız meşede; Ra= 8.64 um, Rz=52.13 um ve Rmax=93.75 um, karaçamda; Ra= 6.31 um, Rz=37.27 um ve Rmax=47.17 um olarak bulunmuştur. Deney sonuçlarına göre ağaç türünün, işleme tekniklerinin ve yön faktörünün yüzey pürüzlülüğünü etkilediği istatistiksel olarak belirlenmiştir. Karaçam numunelerinde sapsız meşe numunelerine göre daha pürüzsüz yüzeyler oluştuğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
rv ABSTRACT The aim of this study is to research the surface roughness values of the planed and sanded Bay Oak and Crimean Pine samples. For this study, we used nearly 160 wood samples 3 knifes by planning and 80 number sanding belt by sanding according to feed velocity thickness planning machine and oscillating sanding machine. The samples on stylus tip radius 5 urn by scanning length (nXc) to 4 mm measurement by prependicular to the fibers. Surface roughness values Ra, Rz and Rmax are determined. Surface roughness values Ra=8.64 um, Rz=52.13 um and Rmax=93.75 um to Bay Oak, Ra= 6.31 um, Rz=37.27 um and Rmax=47.17 um to Crimean Pine are determined. According to the test results, roughness values are effected by wood species process techniques and direction factor and these are determined by statistical techniques. The Crimean Pine has less roughness values than the Bay Oak.