Domaniç'te (Kütahya) farklı habitatlarda, gübre yemli düşürme tuzakları kullanılarak toplanan Aphodiinae ve Scarabaeinae (Coleoptera: Scarabaeidae) çeşitliliğinin belirlenmesi
Determination of diversity of Aphodiinae and Scarabaeinae (Coleoptera: Scarabaeidae) collected by using dung baited pitfall traps in different habitats in Domaniç (Kütahya)
- Tez No: 864520
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ŞENYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma Domaniç (Kütahya) ilçesinde Nisan 2020-Mart 2021 tarihleri arasında gübre yemli düşürme tuzakları kullanarak arazi çalışması yapılmış olup Scarabaeidae familyası Aphodiinae ve Scarabaeinae alt familyalarına ait örnekler toplanmıştır. Çalışma bölgesinde yer alan Quercus petraea (Matt.) Liebl. (sapsız meşe) ormanı habitatı, Pinus nigra J. F. Arnold subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe (karaçam) ormanı habitatı, Fagus orientalis Lipsky. (kayın) ormanı habitatlarında Scarabaeidae familyasına ait türlerin habitat tercihlerini belirlemek amacıyla örnekleme yapılmıştır. Onthophagus (Furconthophagus) furcatus (Fabricius, 1781) (%24) ve O. (Palaeonthophagus) ovatus (Linnaeus, 1767) (%16) türleri en fazla birey sayısına sahiptir. Copris lunaris (Linnaeus, 1758), Melinopterus consputus (Creutzer, 1799), O. (P.) truchmenus Kolenati, 1846, O. (P.) verticicornis (Laicharting, 1781) sadece meşe ormanı habitatını tercih ettiği, O. (P.) semicornis (Panzer, 1798) sadece kayın ormanı habitatını tercih ettiği tespit edilmiştir. Arazi çalışması süresince toplam 432 adet gübre yemli ve kontrol grubu içeren düşürme tuzakları kurulmuştur. Yapılan çalışmada 17 cinse ait toplam 34 tür tespit edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde dominantlık, sıklık yüzdesi, sorensen benzerlik indeksi, jaccard benzerlik indeksi, simpson çeşitlilik indeksi, shannon-wiener çeşitlilik indeksleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, field work was carried out on the Aphodiinae and Scarabaeinae subfamilies of the Scarabaeidae family in Domaniç (Kütahya) between April 2020 and March 2021, using baited pitfall traps. Sampling was carried out in the Quercus petraea (stemless oak) forest habitat, Pinus nigra (dark pine) forest habitat, and Fagus orientalis (beech) forest habitats in the study region to determine the habitat preferences of species belonging to the Scarabaeidae family. Onthophagus (Furconthophagus) furcatus (Fabricius, 1781) (24%) and O. (Palaeonthophagus) ovatus (Linnaeus, 1767) (16%) species have the highest number of individuals. Copris lunaris (Linnaeus, 1758), Melinopterus consputus (Creutzer, 1799), O. (P) truchmenus Kolenati, 1846, O. (P.) verticicornis (Laicharting, 1781) preferring only oak forest habitat, O. (P.) semicornis (Panzer, 1798) was found to prefer only the beech forest habitat. During the field work, a total of 432 pitfall traps containing dung bait and control groups were set. A total of 34 species belonging to 17 genera were determined in the study. Dominance, frequency percentage, sorensen similarity index, jaccard similarity index, simpson diversity index, shannon-wiener diversity index were used in the analysis of the data.