Mobilya endüstrisinde meşe kaplamalı yonga levha üzerine uygulanmış acid curing (A.C) ve ultraviole (U.V.) verniklerinin parlaklık değeri, çizilme aşınma dayanımlarının belirlenmesi üzerine araştırmalar
- Tez No: 66060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF GÜRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Acid Curing (A.C.) veniği ve ultraviole (U.V.) verniğinin parlaklık (gloss) çizilme dayanımı (Newton), aşınma dayanımı (devir) değerlerinin karşılaştırılmasının yapılması amaçlanmıştır. Bunun için, 18 mm. yonga levha üzerine meşe kaplama üreformaldehit tutkalı ile preslenerek modern bir lack hattında A.C. ve U.V. vernikleri ayrı ayrı tatbik edilmiş ve bu araştırma için 160 adet örnekten yararlanılmıştır. Deney örnekleri üzerinde parlaklık değerleri liflere dik ve liflere paralel yönde olmak üzere üç ayrı açıda (20° - 60° - 85° ) ölçümler yapılmıştır. Ayrıca her iki verniğin çizilme dayanımı ve aşınma dayanımı testleri yapılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bu testler sonucu elde edilen değerler aşağıdaki çizelgelerde verilmiştir. Parlaklık DeğerleriÇizilme Değerleri Aşınma Değerleri
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, the aim was to compare the levels of Acid Curing (A.C.) varnish and Ultraviole (U.V.) varnish in terms of gloss, scratching resistance (Newton) and abrassion resistance. With this purpose, oak plated 18 mm. chip board was pressed with üreaformaldehit glue and on a lack line both A.C. and U.V. varnishes were applied. For this study, 160 samples were used. Gloss levels were measured on samples in two ways: perpendicular to fibres and paralles to fibres. Moreover 3 different angles were used (20° - 60° - 85° ). Also, for both varnishes, scratching and abrassion resistance tests were applied and the results were compared with each other. The results obtained at the end of these tests are given in the below tables. Gloss Valuevii Stratching Value Abrassion Value