İnşaat sektöründe cam elyaf takviyeli precast beton cephe panellerinin uygulanışı (Ankara örneği)
The precast concrete facade panels with fibre glass additives production in construction sector
- Tez No: 660616
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Cepheler, bulunduğu bölgenin yaşantısını, sosyal yapısını, yapı sahibinin ekonomik durumunu yansıtan en belirgin elemanlardır. Cepheler gelişen teknolojiye paralel olarak hızlı bir şekilde değişmekte ve gelişmektedir. Bu tez çalışmasında, cephe kaplama elemanı olan cam elyaf takviyeli prekast beton cephe panellerinin tarihsel gelişimi, sınıflandırılması, bileşenleri, türleri, üretim ve montaj aşamaları ayrıntılı bir şekilde sunulması hedeflenmiştir. Ankara ilinde bulunan ve cam elyaf takviyeli prekast beton cephe panellerinin kullanıldığı 4 farklı yapının incelenmesi amaçlanmıştır. Tez çalışması sonucunda panellerin yapılara sağladığı avantajlar ve dezavantajlar belirlenmiştir. Sonuç olarak; cam elyaf takviyeli prekast beton panellerin diğer panellere göre gerek estetik gerekse statik açıdan daha avantajlı olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Prekast beton, cephe paneli, cam elyafı, cam elyaf takviyeli prekast beton cephe paneli, Ankara
Özet (Çeviri)
The facades are the most prominent elements that reflect the life of the region, social structure and economic status of the building owner. Facades are changing and developing rapidly in parallel with the developing technology. In this thesis, it is aimed to present the historical development, classification, components, types, production and assembly stages of glass fiber reinforced precast concrete facade panels, which are facade cladding element. It is aimed to examine 4 different buildings in Ankara where glass fiber reinforced precast concrete facade panels are used. As a result of the thesis, the advantages and disadvantages of the panels to the buildings were determined. As a result; It has been determined that glass fiber reinforced precast concrete panels are more advantageous than other panels in terms of both aesthetics and statics. KEYWORDS:Precast concrete, facade panel, glass fiber, glass fiber reinforced precast concrete facade panel, Ankara